Mapa serwisu Kontakt
Blog

Szczoteczki soniczne – siła fal dźwiękowych

Szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe o częstotliwości 20-20 000 Hz. Takie drgania, zdaniem specjalistów, wykazują działania bakteriobójcze. Ale to tylko jedna z wielu zalet tego rodzaju szczoteczek.

Wibracje w służbie zębom

Charakterystyczne dla szczoteczek sonicznych okrągłe końcówki, wibrują w sposób przypominający manualny ruch wymiatający – czyli taki, jaki zaleca się podczas mycia zębów. Szczoteczki te uważa się również za bezpieczniejsze od ich poprzedniczek (szczoteczek elektrycznych), ponieważ są bezpieczniejsze dla szkliwa i ułatwiają rozbijanie płytki nazębnej, minimalizując przy tym ryzyko jej uszkodzenia. To z kolei przekłada się nie tylko na zdrowsze, ale i jaśniejsze zęby.

Nieskazitelna biel!

Chociaż szczoteczki soniczne posiadają tę samą gamę zalet, co elektryczne, a do tego wzbogacone są o dodatkowe funkcje, wciąż należy używać ich zgodnie z instrukcją obsługi. A także zdrowym rozsądkiem. Dążenie do osiągnięcia efektu estetycznego w jak najszybszym czasie, to droga do zguby. Wiele osób widząc reklamy szczoteczek sonicznych skupia się na ich „właściwościach wybielających”. Fakt, pomagają rozjaśnić zęby, ale nie należy traktować ich jak magicznego środka, który w tydzień zmieni żółte przebarwienia w lśniącą biel. Podczas rozsądnego użytkowania szczoteczki, efekt jaśniejszych zębów pojawi się po około dwóch miesiącach. To, wbrew pozorom, bardzo krótki czas. Starając się przyspieszyć proces, kupując pasty wybielające i dociskając szczoteczkę do płytki zębów, zniszczymy szkliwo – i żadne zabezpieczenia tutaj nie pomogą, jeśli uprzemy się postawić na swoim. W efekcie nie zyskamy pięknego uśmiechu, za to zaczniemy zmagać się z bólem i koniecznością szybkiej wizyty u stomatologa.

Zdrowe zęby

Szczoteczki soniczne to dobry wybór dla osób, które chcą po prostu zadbać o swoje zęby, a nie za bardzo radzą sobie ze szczoteczkami tradycyjnymi. Szczoteczka soniczna wykona za nas większość ruchów myjących, sygnalizując konieczność przesunięcia jej na kolejny obszar jamy ustnej. Dobrze doczyści nie tylko „front”, ale i wymiecie z przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia (aczkolwiek nie wszystkie; nić stomatologiczna nie ma sobie w tym temacie równych). Szczoteczki soniczne posiadają z reguły także tryb do mycia dziąseł, o których pielęgnacji często zapominamy – warto, posiadając szczoteczkę soniczną, zacząć z tego trybu korzystać.

Czy to wydatek warty swojej ceny?

Zdecydowanie tak, jeśli poważnie traktujemy higienę jamy ustnej i chcemy ułatwić sobie czyszczenie zębów i dziąseł. Co prawda szczoteczki soniczne są dość drogie (zwykle o kilkaset złotych droższe od elektrycznych), ale warto pomyśleć o ich zakupie jak o inwestycji. Aby okazała się ona trafiona, przestrzegajmy wszystkich zaleceń producenta, regularnie wymieniajmy końcówki (na których znajduje się główka „czyszcząca”) i skrupulatnie myjmy każdy ząb. Zauważymy, że nasze zęby nie tylko staną się bielsze, ale podczas wizyt kontrolnych nie będziemy musieli obawiać się, że są niedoczyszczone. Zmniejszy się także liczba ubytków – klucz, to konsekwencja i regularne mycie zębów!

Zobacz pozostałe wpisy