Mapa serwisu Kontakt
Blog

Przegląd podstawowych akcesoriów stomatologicznych

Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki rozmaitych produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej. Jedne mają pomóc nam w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł, inne stosowane są w celu poprawy wyglądu uzębienia. Wśród specjalistycznych akcesoriów dentystycznych wyróżnić można również te dedykowane pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne, zmagającym się z halitozą lub innym schorzeniem na tle stomatologicznym. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym produktom do higieny jamy ustnej, które każdy z nas posiada (albo powinien posiadać) w swojej łazience.

Szczoteczka do zębów

Pierwowzorem pierwszych szczoteczek były gałązki o zaostrzonym końcu, przypominające grubsze wykałaczki. Około 3 tys. lat p.n.e. przy użyciu takiego narzędzia Egipcjanie usuwali resztki pokarmu zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Drewniane i bambusowe szczoteczki z włosiem pojawiły się dużo później, bo dopiero pod koniec XV w. W XX w. naturalne włosie zostało wyparte przez materiał syntetyczny. Firmy zajmujące się produkcją szczoteczek manualnych wypuszczały na rynek coraz to nowe modele z wyprofilowanym uchwytem, dedykowane dzieciom, i wreszcie – szczoteczki elektryczne (wynalezione w Szwajcarii pod koniec lat 30. XX w.). Obecnie dostępne są szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne (z okrągłą główką), soniczne (z podłużną główką), a także ultradźwiękowe (wykorzystujące falę dźwiękową o częstotliwości wyższej niż 20000Hz).

Szczoteczki międzyzębowe – alternatywa dla nici dentystycznej

Szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej to połowa sukcesu. Ważne jest również regularne stosowanie nici dentystycznej albo szczoteczki międzyzębowej. Są to małe kolorowe czyściki, za pomocą których dokładnie usuniemy resztki pokarmowe z całej powierzchni bocznej zęba. W sklepach i aptekach znajdziemy czyściki w różnych rozmiarach i z regulowanym uchwytem. Akcesoria te przeznaczone są do wielokrotnego użytku.

Irygator do zadań specjalnych

To kolejne narzędzie, które pozwala bardzo dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą skoncentrowanego strumienia wody. W odróżnieniu od nici dentystycznej stosowanie irygatora nie niesie żadnego ryzyka podrażnienia dziąseł. Może być z powodzeniem stosowany przez osoby zmagające się z różnymi schorzeniami jamy ustnej. Irygator stacjonarny wyposażony jest w zestaw końcówek wymiennych. Nierzadko posiada dodatkowe funkcje, np. regulację ciśnienia wody. Model bezprzewodowy ma nieco mniejszy rozmiar i przydaje się w czasie podróży.

Skrobak do języka – przydatne akcesorium czy zbędny gadżet?

Wielu pacjentów przyznaje, że zapomina o systematycznym czyszczeniu języka. To błąd. Bakterie zalegające na języku mogą być przyczyną halitozy oraz infekcji bakteryjnych obejmujących całą jamę ustną. Skrobak przypomina kształtem łyżeczkę i wykonany jest z tworzywa sztucznego. Wyprofilowana końcówka pozwala w łatwy i szybki sposób pozbyć się nieestetycznego osadu z języka.

Pasty do zębów

Trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację jamy ustnej bez pasty do zębów. Wspomaga ona kompleksową pielęgnację jamy ustnej, działa antybakteryjnie, odświeża oddech i chroni przed próchnicą. W sklepach znajdziemy szeroką gamę past – od tych z aktywnym węglem o działaniu wybielającym, poprzez pasty z naturalnymi olejkami i glinkami o działaniu ściągającym i łagodzącym podrażnienia. Wybierając pastę warto sprawdzić jej skład. Najlepiej sprawdzą się produkty bez cukru, parabenów i SLS-ów.

Akcesoria do higieny jamy ustnej pełnią istotną rolę w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu. Najważniejsze jednak, aby używać ich regularnie i raz na pół roku odwiedzać gabinet dentystyczny.

Zobacz pozostałe wpisy