Mapa serwisu Kontakt
Blog

Jak dbać o zęby na wakacjach?

Sezon urlopowy rozpocznie się lada dzień, a niektórzy już zdążyli wybrać się na letni wypoczynek. Przed wyjazdem warto jednak zastanowić się nie tylko nad tym, jakie ubrania zmieścimy w walizce i jaki filtr przeciwsłoneczny należy zabrać ze sobą. Warto również pomyśleć o zdrowiu jamy ustnej.

Niezbędnik urlopowicza

pod kątem dbania o zęby, to z całą pewnością szczoteczka do zębów, pasta, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. W naszej kosmetyczce absolutnie nie powinno zabraknąć wymienionych akcesoriów i to bez względu na to dokąd, ani na jak długo, planujemy wyjazd.

Zdarza się, że podczas urlopu niektórzy postanawiają całkowicie pozostawić „na boku” wszystkie kwestie związane z codziennym życiem. Radykalnie zmieniają dietę pozwalając sobie na specjały lokalne, desery czy lody (które podczas upału wydają się najlepszym sposobem na schłodzenie). Warto jednak pamiętać o tym, że o ile możemy na jakiś czas przenieść się do „innego świata”, całkowicie zapominając o codzienności, to pewnych kwestii musimy przestrzegać tak samo, jak przed urlopem. Codzienna higiena jest naturalna, a mimo to są osoby, które uważają, że urlop zwalnia ich z obowiązku dokładnego dbania o jamę ustną! Zęby myją krótko, bo szkoda czasu, tyle atrakcji dookoła czeka na odkrycie. A przecież higiena jamy ustnej trwa znacznie krócej niż kąpiel czy prysznic, z których nie rezygnujemy. Wręcz przeciwnie – często spędzając urlop aktywnie, znacznie częściej korzystamy z możliwości odświeżenia się przed kolejną wycieczką.

Tak samo powinno być z higieną jamy ustnej. Zmiana odżywiania czy większa ilość słodyczy, na które pozwalamy sobie w czasie urlopu, nie wpłynie negatywnie na nasze zęby, o ile będą one dokładnie czyszczone minimum dwa razy dziennie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wyjazdem na zaplanowane wakacje warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i dokonać „przeglądu jamy ustnej”. Może się okazać, że dzięki temu wyleczymy rozwijającą się próchnicę, zanim da o sobie znać w postaci dolegliwości bólowych.

Dobrze jest także zawczasu zorientować się, jak wygląda sytuacja odnośnie gabinetów stomatologicznych w miejscowości, do której się wybieramy. Gdyby podczas urlopu okazało się, że musimy skorzystać z pomocy dentysty, nie będziemy musieli w stresie szukać tego najbliższego względem naszego miejscu zakwaterowania. Wystarczy przed wyjazdem na spokojnie przejrzeć mapę miejscowości wypoczynkowej i zapisać w telefonie adresy stomatologów. Na wszelki wypadek.

O zęby trzeba dbać konsekwentnie

i od tej reguły nie ma wyjątków. Zaniedbanie higieny jamy ustnej nawet na krótki czas, otwiera drogę do naszych zębów bakteriom, które z takiej okazji chętnie „skorzystają”. Dieta bogata w cukier sprzyjać będzie rozwojowi próchnicy, pojawić się może także grzybica jamy ustnej. Dlatego też warto pamiętać o dokładnym myciu zębów, aby po powrocie z urlopu nie przywieźć – wraz z pięknymi zdjęciami i pamiątkami – chorób, których nabawiliśmy się w okresie wypoczynku i z którymi będziemy musieli zmagać się natychmiast po wakacjach.

Zobacz pozostałe wpisy