Mapa serwisu Kontakt
Blog

Gwałtowne odchudzanie i jego wpływ na stan jamy ustnej

Choć teoretycznie żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o pozytywnym postrzeganiu swojej sylwetki, nie brakuje osób decydujących się na zrzucenie nadmiernych kilogramów. Niestety wiele z nich chce osiągnąć efekt jak najszybciej, nie zdając sobie sprawy, jakie może to przynieść konsekwencje. I to dla całego organizmu, włącznie z jamą ustną.

Dieta diecie nie równa!

Jeśli odchudzamy się w sposób nieodpowiedzialny, radykalnie ograniczając posiłki, z pewnością dostrzeżemy szybszą utratę wagi. Jednak takie podejście nie jest wskazane, bez względu na to, jaka jest waga wyjściowa. Jeśli chcemy schudnąć nawet kilkanaście kilogramów, ponieważ zmagamy się z wyraźną nadwagą, drakońska dieta może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Jak tego rodzaju podejście do odchudzania wpływa na nasze zęby? Oto kilka przykładów.

  1. Osłabienie szkliwa: gwałtowna zmiana diety i utrata wagi może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowia zębów. Niedobory te mogą prowadzić do osłabienia szkliwa, co zwiększa ryzyko powstawania na przykład próchnicy.

  2. Próchnica: no właśnie. Diety o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak te stosowane przy gwałtownym odchudzaniu, mogą prowadzić do zwiększonej podatności na próchnicę.

  3. Wrażliwość zębów: raptowna utrata wagi może powodować nadmierną utratę tkanki dziąseł i odsłanianie korzeni zębów. To z kolei może prowadzić do wzmożonej wrażliwości zębów na drażniące czynniki, takie jak zimne lub gorące napoje.

  4. Problemy z dziąsłami: niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, takich jak zapalenie dziąseł  i zapalenie przyzębia (paradontozę).

  5. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej: w trakcie intensywnego odchudzania, kiedy główny nacisk kładzie się na dietę i ćwiczenia, może prowadzić do „zepchnięcia” higieny jamy ustnej na dalszy plan. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, w tym nieregularne szczotkowanie zębów i brak stosowania nici dentystycznej, może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej.

  6. Kruszenie się zębów i wypadanie plomb: osłabione szkliwo, brak odpowiedniej ilości minerałów, często prowadzi do tak silnego zniszczenia zębów, że zaczynają się one kruszyć, a plomby wypadać. Zaobserwowane takiej sytuacji powinno nas jak najszybciej skierować do stomatologa!

Jak dbać o zęby w trakcie odchudzania?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zdrowe odchudzanie polega na stopniowej i zrównoważonej utracie wagi, wspieranej odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Idealnym podejściem do odchudzania jest wizyta u dietetyka, który ułoży zdrowy plan żywieniowy, uwzględniając dobrostan organizmu, w tym jamy ustnej.

Aby nie zaszkodzić sobie w trakcie zrzucania kilogramów, należy spożywać zróżnicowane posiłki, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych takich, jak witaminy, minerały i białko. Warto oczywiście unikać słodyczy, ale to nie oznacza, że całkowita rezygnacja węglowodanów jest wskazana! To właśnie one dostarczają organizmowi energii. Ich całkowite wykluczenie z diety może skutkować nie tylko sennością, brakiem siły do funkcjonowania, ale również doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dobrze jest natomiast zrezygnować z kwasowych, jak i gazowanych napojów, które mogą uszkodzić szkliwo zębów. Należy ograniczyć ich spożywanie, a jeśli jest to zbyt trudne – pijmy je za pomocą słomki, aby zminimalizować kontakt z zębami.

Odchudzanie a wizyty u stomatologa

Regularne kontrole stomatologiczne są istotne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Stomatolog będzie mógł zidentyfikować wczesne oznaki problemów z zębami i dziąsłami oraz zaproponować odpowiednie leczenie i porady. Należy koniecznie wspomnieć lekarzowi o tym, że jesteśmy na diecie, co ułatwi mu postawienie diagnozy i omówienie z nami sposobów dbania o zęby. Stomatolodzy doskonale orientują się w kwestiach dotyczących prawidłowego odżywiania. Warto zatem dokładnie wyjaśnić co i jak często jemy.

Pamiętajmy, że zdrowie jamy ustnej jest ściśle powiązane z ogólnym zdrowiem organizmu. Jeśli planujemy odchudzanie, ważne jest, aby to robić w sposób zrównoważony i dbać zarówno o zdrowie ciała, jak i jamy ustnej. Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem może pomóc w opracowaniu odpowiedniego planu odchudzania.

Zobacz pozostałe wpisy