Mapa serwisu Kontakt
Blog

Gabinety stomatologiczne na miarę XXI-ego wieku

Medycyna i technologia rozwijają się w zawrotnym tempie. Standardowe procedury stomatologiczne sprzed dekady, zostały wyparte przez nowoczesne urządzenia i nowatorskie sposoby leczenia zębów. I choć nie wszystkie gabinety dentystyczne dostosowały się już do tych zmian, wiele z nich zachwyca podejściem do Pacjentów i nowoczesną technologią.

Wszystko w jednym miejscu

Kiedyś, aby wykonać zdjęcie panoramiczne, konieczne było udanie się do specjalistycznej kliniki. Dziś takie zdjęcie można zrobić w kilka chwil – w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego to tak istotne? Lekarz stomatolog dysponujący „panoramą”, jest w stanie nie tylko określić stan zębów Pacjenta, ale także zorientować się, jakie procedury były wykonywane już wcześniej. Na zdjęciu widać zęby leczone kanałowo w przeszłości, ale również aktualne problemy związane z uzębieniem. Na pierwszy rzut oka stomatolog jest w stanie ocenić, w których zębach rozwija się próchnica i jak głęboko sięga – nawet, jeśli nie jest ona widoczna gołym okiem.

Nowoczesne technologie

pozwalają również na niezwykle skrupulatne na dokumentowanie leczenia. Różnego rodzaju skanery oraz możliwość wykonywania zdjęć o dużej rozdzielczości, prezentują stan zęba przed leczeniem, w trakcie, a także efekt końcowy. Pacjent może na bieżąco śledzić postępy, zwyczajnie spoglądając na monitor i obserwując prace stomatologa. Wszystkie te dane są następnie archiwizowane w karcie Pacjenta, dzięki czemu lekarz ma łatwy dostęp do niezwykle szczegółowej historii leczenia.

Istotną rolę odgrywa także wykorzystanie specjalnego mikroskopu, którym posługuje się większość stomatologów w nowocześnie wyposażonych gabinetach. Jest to nie tylko ułatwienie dla lekarza, ale i dla Pacjenta. Zabieg wykonywany jest szybciej, ale też z niezwykłą precyzją, a to oznacza mniejsze ryzyko komplikacji i większy komfort dla osoby, której zęby leczone są właśnie pod mikroskopem.

A co z innymi narzędziami?

Również w ich przypadku widać rozwój technologiczny. Dostępne są przeróżne zestawy matryc i kształtek , by odbudować ząb jak najbardziej podobny do oryginału. Również zastosowanie koferdamu (specjalnej gumy izolującej zęba) ułatwia leczenie, poprawia jego efektywność i zwiększa komfort Pacjenta w trakcie zabiegu.

Zobacz pozostałe wpisy