Mapa serwisu Kontakt
Blog

Dlaczego warto stosować nić dentystyczną?

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że warto zaprzyjaźnić się z płynami do płukania ust oraz nicią dentystyczną. Aby kompleksowo zadbać o zdrowie jamy ustnej nie wystarczy szczotkować zęby dwa razy dziennie. Z pomocą przychodzą niezbędne akcesoria oraz preparaty, dzięki którym rutynowa pielęgnacja będzie przebiegać szybko i sprawnie.

Jakie są zalety systematycznego stosowania nici dentystycznej? O tym i paru innych ważnych kwestiach przeczytacie w niniejszym artykule.

Odpowiednia higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów, dziąseł i całego organizmu. Jeśli nie jesteście pewni, którą szczoteczkę lub pastę wybrać, warto poradzić się stomatologa. Lekarz podpowie również w jaki sposób czyścić zęby, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy lub innych schorzeń jamy ustnej.

Nitkować czy nie nitkować?

Po nitkę dentystyczną powinniśmy sięgać codziennie, najlepiej wieczorem po umyciu zębów. Nierzadko można się zdziwić ile zanieczyszczeń wciąż znajduje się w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych.

Nitkowanie zębów – dlaczego jest tak ważne?

Regularne stosowanie nici dentystycznej ma na celu pozbycie się resztek pokarmowych z miejsc, do których nie dociera tradycyjna szczoteczka. Nieusunięte pozostałości po jedzeniu mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy, a nawet parodontozy.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie umyć ręce, a następnie:

  • odciąć kawałek nici (ok. 50 cm) i owinąć ją wokół palców wskazujących (lub środkowych) obu dłoni pozostawiając 3-5 centymetrowy odcinek pomiędzy nimi;

  • wspomagając się kciukami lub pozostałymi palcami należy dokładnie (ruchami pionowymi) oczyszczać szczeliny między zębami jedna po drugiej;

  • czynność powinna być przeprowadzona starannie i delikatnie, aby nie uszkodzić tkanek miękkich jamy ustnej.

Którą nić wybrać?

Na sklepowych i aptecznych półkach znajdziemy bogaty wybór nici dentystycznych. Wśród nich produkty o różnej grubości, woskowane lub nie, zapachowe, miętowe, wybielające, odświeżające, z chlorheksydyną lub fluorem itd. Nitkowanie zębów pozwala skutecznie usunąć płytkę nazębną, a co za tym idzie przeciwdziałać procesowi odkładania się kamienia nazębnego.

Zdarza się jednak, że z uwagi na podeszły wiek, noszenie protezy zębowej lub aparatu ortodontycznego nitkowanie tradycyjną techniką jest utrudnione. Warto wówczas skorzystać z pomocnych narzędzi, takich jak specjalna szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, irygator z możliwością dostosowania siły ciśnienia wody, czy też niciowykałaczki dentystyczne z wygodnym uchwytem.

Jeśli nie jesteście pewni, którą nić dentystyczną wybrać i jak jej prawidłowo używać, zespół Endodental z przyjemnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zobacz pozostałe wpisy