Mapa serwisu Kontakt
Blog

Czy utrata zębów z wiekiem jest nieunikniona?

Wydawałoby się, że to naturalna kolej rzeczy. Ale dzięki współczesnej wiedzy dotyczącej higieny jamy ustnej oraz nowoczesnym metodom leczenia zębów, wielu seniorów może nigdy nie zmierzyć się z koniecznością korzystania z pełnej protezy.

Jak to możliwe? Bez protez wiele osób w podeszłym wieku nie wyobraża sobie funkcjonowania. Nic w tym dziwnego – dzięki współczesnym protezom mogą bez trudu spożywać niemal dowolne pokarmy i cieszyć się pięknym uśmiechem. Ale zmiany nadchodzą wielkimi krokami.

„Proszę wyjąć protezę”

Jeszcze kilkanaście lat temu dochodziło do sytuacji, w której stomatolodzy wygłaszający powyższą prośbę byli zaskoczeni, gdy w odpowiedzi słyszeli „Ale to są moje zęby!”. Sądząc, że Pacjent ich nie zrozumiał, grzecznie ponawiali prośbę mówiąc na przykład „Tak, to są Pana zęby, ale do przebadania jamy ustnej musi Pan wyjąć protezę”. Gdy okazywało się, że senior na fotelu stomatologicznym po prostu nie miał czego wyjąć, bo faktycznie wszystkie jego zęby były na swoim miejscu, w gabinecie zapadała konsternacja w połączeniu z niedowierzaniem.

Dziś do takich pomyłek dochodzi coraz rzadziej, a w najbliższej przyszłości nie zdziwi chyba już żadnego stomatologa sytuacja, w której Pacjent w wieku podeszłym, będzie mógł się poszczycić niemal kompletnym uzębieniem.

Jak zachować swoje zęby do późnej starości?

Przede wszystkim regularną higieną (od wczesnych lat), wizytami kontrolnymi u stomatologa, a także odpowiednią dietą. Warto mieć też na uwadze, że jeśli w młodym wieku usłyszymy od dentysty „Trzeba będzie leczyć ząb kanałowo”, po prostu poddajmy się zabiegowi. Młodzi Pacjenci często na tyle obawiają się leczenia kanałowego, że proponują w jego miejsce usunięcie „kłopotliwego” zęba. Nie zdają sobie sprawy, że o każdy ząb należy dbać jak o największy skarb, ponieważ beztroskie usuwanie zębów znajdujących się w głębi jamy ustnej, prowadzić może do rozchwiania pozostałych i do licznych kłopotów. Także w przyszłości.

Oczywiście są sytuacje, w których ekstrakcja zęba jest konieczna, ale wówczas to dentysta podejmuje decyzję, jednocześnie tłumacząc jej powody. Nie można natomiast wymuszać na stomatologu usunięcia zęba, w obawie przed jego leczeniem. Taka decyzja może nas sporo kosztować właśnie w przyszłości – gdy seniorzy-rówieśnicy będą cieszyć się niemal pełnym uzębieniem, osoby które w młodości wybierały ekstrakcję zamiast leczenia, będą zmuszone do stosowania protez. I choć są one znacznie wygodniejsze i lepiej wykonane, niż te sprzed lat, może się okazać, że zaczniemy żałować decyzji podjętych w młodości.

Stosujmy się zatem do zaleceń stomatologów i obdarzmy ich zaufaniem. Jeśli specjalista twierdzi, że o ząb warto zawalczyć, posłuchajmy go. Zwłaszcza, że współczesna stomatologia jest w stanie przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi w sposób bezpieczny, a także niemal bezbolesny. A za walkę o swoje zęby będziemy wdzięczni sami sobie w przyszłości!

Zobacz pozostałe wpisy