Czy stan zębów może wpływać na psychikę? cz. 2
W poprzednim artykule umówiliśmy wpływ na psychikę takich dolegliwości jamy ustnej jak choćby ułamany ząb. Zwróciliśmy uwagę jak silne jest połączenie pomiędzy dobrym samopoczuciem, a estetyką zębów. Jednak takich korelacji jest o wiele więcej!
Nieświeży oddech
może być równie stresujący, jak ułamany ząb. Osoba, która zmaga się z tym problemem, zaczyna wycofywać się z interakcji z innymi w obawie o kompromitację i posądzenie o brak higieny osobistej. Traci pewność siebie, stara się unikać bliskiego kontaktu z innymi i wypowiadania się, gdy w pobliżu znajdują się np. współpracownicy. To może doprowadzić do kompleksów, jak również do bardziej poważnych problemów – zwłaszcza u osób bardzo wrażliwych na oceny innych. Wyższy stres, nerwowość, izolowanie się od ludzi, są w takich sytuacjach bardzo powszechne.
Krzywe zęby
Problem „krzywych zębów” jest stosunkowo powszechny i niewątpliwie wpływa na postrzeganie przez innych. I chociaż – przynajmniej w teorii – większość osób zdaje sobie sprawę, że nie jest to efekt braku higieny jamy ustnej. Jednak wciąż usłyszeć można nieprzyjemne komentarze pod swoim adresem, gdy zmagamy się właśnie z takim problemem. Na szczęście współczesne aparaty ortodontyczne nie tylko przywracają odpowiedni „ład” w jamie ustnej, ale są też dyskretne. A osoby, które chcą uczynić z nich wręcz element ozdobny, także mają taką możliwość. Nie ma co jednak ukrywać – oglądanie w lustrze krzywych zębów, może znacznie wpłynąć na samoocenę i doprowadzić do silnych kompleksów, a także do stanów lękowych. Osoby wrażliwe nie będą chętne do wykonywania tak prozaicznych czynności jak choćby zakupy, jeśli konieczne jest stanięcie twarzą w twarz z kasjerem i wypowiedzenie bodaj kilku słów.
Zdrowe zęby, lepsze samopoczucie?
Zdecydowanie tak. Okazuje się bowiem, że na nasz stan emocjonalny zęby mają większy wpływ, niż moglibyśmy przypuszczać. A przekonujemy się o tym zazwyczaj w chwili, w której zadzieje się z nimi coś złego, co jest w stanie kompletnie nas załamać. Kto nie przeżył nigdy sytuacji opisywanych powyżej, może się zastanawiać czy faktycznie ułamany ząb, nieświeży oddech i inne tego rodzaju problemy, mogą wpłynąć na poczucie własnej wartości i stać się źródłem stresu. Zapewniamy, że mogą. Dlatego tak ważne jest, by mieć możliwość szybkiego kontaktu ze swoim stomatologiem w sytuacjach kryzysowych, do których zalicza się nie tylko silny ból, ale również kwestie estetyczne. Im szybciej bowiem udamy się do gabinetu stomatologicznego, tym mniej czasu będziemy spędzali w stresie i narzucanej na samych siebie izolacji.