Mapa serwisu Kontakt
Blog

Co pić w czasie upałów?

Gdy temperatura w cieniu przekracza 25 stopni Celsjusza, możemy mówić o upale. Zwłaszcza, jeśli przebywamy na słońcu (które podnosi temperaturę do znacznie wyższych wartości). Konieczne jest zatem nawadnianie organizmu. Warto jednak robić to rozsądnie, ponieważ nie wszystkie napoje są bezpieczne dla naszych zębów i mogą spowodować problemy, których skutkiem będzie w  – wielu przypadkach – odwiedzenie gabinetu stomatologicznego w związku z dolegliwościami bólowymi.

Czego lepiej nie pić?

Poniżej przedstawiamy listę tych napojów, z których lepiej zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Co prawda wiele z nich sprawia, że po ich wypiciu pragnienie ustępuje, ale nie są one obojętne dla zębów.

  1. Napoje gazowane: słodkie napoje gazowane, takie jak cola, lemoniady czy napoje energetyczne, są jednym z największych wrogów zdrowia zębów. Mają wysoką zawartość cukru i kwasów, które mogą powodować próchnicę. Ponadto napoje gazowane o wysokim stężeniu kofeiny, mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. A zatem ich spożywanie przynosi skutek odwrotny od zamierzonego!

  2. Soki owocowe: fakt, mogą one być bogatym źródłem witamin, niemniej w ich skład wchodzi często cukier – również w „bogatych” ilościach. Picie soków owocowych w nadmiarze, może skutkować erozją szkliwa i rozwojem próchnicy.

  3. Izotoniki: często określane napojami dla sportowców, które „nawadniają lepiej niż woda” i bogate są w elektrolity. Niestety większość napojów sportowych ma wysoką zawartość cukru i kwasów, które mogą szkodzić zębom.

  4. Alkohol: picie alkoholu w okresie upałów wciąż jest niestety powszechne, a to właśnie w tym okresie powinniśmy ograniczyć ich spożywanie do minimum. Alkohol powoduje odwodnienie organizmu i zmniejsza ilość wydzielanej śliny, która jest naturalną ochroną zębów przed próchnicą. Ponadto, niektóre napoje alkoholowe mogą mieć wysoką zawartość cukru lub kwasów, które mogą uszkadzać szkliwo – podobnie jak soki owocowe czy napoje izotoniczne.

Umiarkowanie jest kluczem dla zdrowia i nie inaczej jest w przypadku napojów, po które sięgamy w okresie upałów. Warto jednak być świadomym tego, co pijemy i co może to oznaczać dla naszych zębów. Jeśli zatem nie jesteśmy w stanie odmówić sobie picia napojów gazowanych lub izotonicznych, starajmy się zredukować ich spożywanie i pić je przez słomkę, co zmniejszy ryzyko kontaktu napoju z zębami.

Co zatem jest bezpieczne?

  1. Woda: czysta woda, która nie zawiera cukru ani kwasów, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. To wybór najbardziej oczywisty jednocześnie zdrowy nie tylko dla jamy ustnej, ale i całego organizmu.

  2. Koktajle warzywne: takie jak sok z marchwi, buraka czy selera, są źródłem składników odżywczych i mogą korzystnie wpływać na zdrowie zębów. Schłodzone, okazują się być bardzo dobrą alternatywą dla soków owocowych. Należy jednak unikać dosładzania koktajli!

  3. Mleko: źródło wapnia i witaminy D. Najlepszym wyborem jest mleko niskotłuszczowe bez dodawania cukru. W przypadku braku tolerancji na laktozę, można spróbować mleka roślinnego, takiego jak mleko migdałowe czy kokosowe. Schłodzone mleko gasi pragnienie i jest zwyczajnie zdrowe.

  4. Koktajle białkowe: to znakomita alternatywa dla napojów izotonicznych. Osoby aktywne w czasie upałów, mogą bez obaw sięgać po schłodzone koktajle białkowe. Wpływają one korzystnie na odbudowę i wzrost tkanki mięśniowej, a także nawadniają organizm. Warto zwrócić jednak uwagę na to, by pite koktajle nie miały w składzie cukru!

Ważna jest również higiena jamy ustnej po spożyciu napojów i to niezależnie od ich rodzaju. Warto przepłukać usta wodą po ich spożyciu oraz regularnie myć zęby.

Podsumowując, picie odpowiednich napojów w czasie upałów może być korzystne dla zdrowia zębów, jak i całego organizmu. Woda, koktajle warzywne, mleko i koktajle białkowe są wspaniałymi alternatywami dla napojów zawierających duże ilości cukru i kwasów.

Zobacz pozostałe wpisy