Zabiegi higienizacyjne w stomatologii
Profilaktyczne zabiegi higienizacji zębów z jednej strony sprzyjają utrzymaniu całej jamy ustnej w dobrej kondycji zdrowotnej, z drugiej zaś mają korzystny wpływ na wygląd naszego uśmiechu. Bardzo często wystarczy przeprowadzić skaling oraz piaskowanie, aby wyraźnie rozjaśnić odcień zębów. Efekt prozdrowotny i wybielający sprawia, że wielu Pacjentów poważnie podchodzi do kwestii higienizacji zębów. Na czym ona polega? Zachęcamy do lektury!
Rodzaje stomatologicznych zabiegów higienizacyjnych
W stomatologii wyróżnia się kilka typów zabiegów higienizacyjnych:
-
skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
Zabieg skalingu umożliwia usunięcie twardych złogów kamienia z koron zębowych, przestrzeni międzyzębowych, z miejsc przy linii dziąseł. Warto pamiętać, że kamień nazębny sprzyja rozwojowi próchnicy, halitozie i stanom zapalnym dziąseł. Należy go przeprowadzać minimum 1-2 razy do roku.
-
piaskowanie zębów – usuwanie przebarwień oraz płytki nazębnej
Na ogół jest to zabieg uzupełniający dla skalingu. Pozwala pozbyć się wszelkich nalotów i zanieczyszczeń z powierzchni zębów, w tym osadów po kawie czy papierosach. Oba wspomniane zabiegi w duecie potrafią zdziałać cuda. Nie tylko wzmocnią zęby i zabezpieczą je przed działaniem bakterii, ale także skutecznie wybielą zęby.
-
polerowanie zębów
Jest to profilaktyczny zabieg spowalniający osadzanie się nalotów i płytki bakteryjnej na powierzchni zębów. Wykonuje się go przy użyciu miękkiej szczoteczki oraz specjalnych, bardzo delikatnych past. Po polerowaniu zęby są wyjątkowo gładkie, błyszczące, a co za tym idzie, odporne na rozwój bakterii.
-
fluoryzacja
Wzmocnienie zębów za pomocą fluoryzacji pozwala skutecznie przeciwdziałać próchnicy. Do przeprowadzenia zabiegu używa się specjalnych żeli, lakierów lub pianek z fluorem. Fluoryzacja hamuje rozwój bakterii, a także pomaga zmniejszyć problem nadwrażliwości zębów.
Kiedy warto wykonywać zabiegi higienizacyjne?
Zarówno skaling, jak i piaskowanie zębów, to zabiegi profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Niemniej szczególną rolę zabiegi te pełnią u Pacjentów, którzy:
-
zmagają się ze zwiększoną skłonnością do próchnicy
-
często sięgają po kawę, mocną herbatę, tytoń
-
są szczególnie narażeni na odkładanie się kamienia nazębnego (predyspozycje genetyczne, przyjmowane leki)
-
planują wybielanie zębów lub leczenie ortodontyczne.
A jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu higienizacyjnego? W niektórych sytuacjach należy wstrzymać się z przeprowadzeniem skalingu lub fluoryzacji: w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, przy osteoporozie, u Pacjentów z rozrusznikiem serca, w przypadku opryszczki albo afty. Warto zawsze skonsultować tę kwestię ze stomatologiem.