Mapa serwisu Kontakt
Blog

Problemy z plombami

Plomby czasem wypadają – jest to nieuniknione, a wiąże się ze zwyczajnym zużyciem materiału. Jeśli jednak zaczynamy „gubić” plomby regularnie, warto zastanowić się, co jest tego przyczyną.

Nie szanujemy swoich zębów

Najczęściej plomby wypadają, jeśli traktujemy zęby jako narzędzie, mające nam pomóc np. w odgryzaniu twardych przedmiotów. Chwytamy nimi nakrętkę do napoju, której nie możemy odkręcić za pomocą rąk, a zamiast sięgnąć po nożyczki, zębami „tniemy” kable/sznurki czy inne tego typu przedmioty. Łatwo wówczas naruszyć strukturę zębów, doprowadzić do ich pęknięcia, a przy okazji sprawić, że plomba nie wytrzyma takiego traktowania i zwyczajnie wypadnie.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli z dużym upodobaniem gryziemy twarde orzechy czy pestki. Ale nie tylko – nawet „niewinne” cukierki typu „krówki”, mogą przykleić się do plomby i przy zbyt silnym szarpaniu cukierka, połkniemy go razem z plombą.

Niewłaściwa dieta

Odchudzanie lub osłabienie organizmu, które nie idzie w parze z dostarczaniem ciału wapnia i innych składników mineralnych, może osłabić nasze zęby. Stąd niewiele już potrzeba do pojawienia się pęknięć, a te – jak wykazaliśmy wcześniej – mogą skutkować wypadnięciem plomby.

Szorowanie zębów, zamiast ich szczotkowania

Przykładanie zbyt dużej siły do mycia zębów lub korzystanie z najsilniejszych wibracji szczoteczek elektrycznych bądź sonicznych, może skutkować zniszczeniem szkliwa, pęknięciami i wypadaniem plomb. Błędne przekonanie, że siła pomoże wybielaniu, prowadzi wyłącznie do problemów. Zęby szczotkujemy – nie szorujemy! Nie tylko z uwagi na plomby, ale ogólny stan naszych dziąseł i zębów.

Czy winny może być stomatolog?

Niestety tak. Jeśli niedawno zmieniliśmy gabinet dentystyczny i zauważyliśmy, że od czasu tej zmiany regularnie odwiedzamy go z uwagi na wypadające plomby, powinniśmy zastanowić się czy to przypadek czy jednak przyczyna. O ile nie straciliśmy na wadze, nie wprowadziliśmy rewolucji w odżywianiu czy nie zaniedbaliśmy higieny jamy ustnej, za to notorycznie tracimy wypełnienia, warto wrócić do wcześniej odwiedzanego gabinetu. Jeśli zmieniliśmy stomatologa, ponieważ poprzedni zakończył działalność i tym samym byliśmy zmuszeni szukać nowego, sprawdźmy innych specjalistów w okolicy. Niestety wśród dentystów, tak jak i innych lekarzy, znaleźć można takich, którzy niedokładnie wykonują swoją pracę lub używają tańszych i mniej trwałych materiałów. Warto wiedzieć, że prawidłowo założona plomba (wykonana z materiału najwyższej jakości), jest w stanie znieść wiele i służyć nam od kilku do nawet kilkunastu lat. Jeśli zatem już po kilku miesiącach od ich założenia, wypełnienia zaczynają wypadać, możemy zacząć podejrzewać, że po prostu trafiliśmy w niewłaściwe ręce. Oczywiście zawsze może zdarzyć się pojedynczy problem – wówczas nie ma jeszcze powodu do paniki. Ale jeśli sytuacja powtarza się kilkukrotnie, powinien być to dla nas jasny sygnał, że czas na zmianę specjalisty.

Zobacz pozostałe wpisy