Mapa serwisu Kontakt
Blog

Problemy natury psychicznej a zdrowie jamy ustnej

Organizm ludzki działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Jeśli któryś z jej komponentów zaczyna szwankować, przekłada się to na działanie całego mechanizmu. Choroby, czy to o podłożu bakteryjnym, psychosomatycznym, czy też psychicznym mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym artykule piszemy o związkach pomiędzy schorzeniami o podłożu psychicznym a kondycją jamy ustnej.

Depresja a stan uzębienia

Z badań przeprowadzonych przez National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES) wynika, że istnieje zależność pomiędzy stanem psychicznym a kondycją zębów i dziąseł. Osoby cierpiące z powodu depresji mają mniejszą motywację do skrupulatnego przestrzegania higieny jamy ustnej. W rezultacie szybko pojawiają się zmiany próchnicowe oraz stany zapalne, które mogą być przyczyną poważnych schorzeń ogólnoustrojowych.

Warto podkreślić, że niektóre leki przeciwdepresyjne mają niekorzystny wpływ na nasze zęby i dziąsła (mogą potęgować suchość w ustach), a także nie sprzyjają leczeniu stomatologicznemu, m.in. zwiększają ryzyko nieprzyjęcia się implantów.

Co więcej, badania przeprowadzone w klinice periodontologicznej w Descartes University Hospital w Paryżu potwierdzają, że nie tylko depresja, ale także stres, stany lękowe, wahania nastroju czy nerwica mają wpływ na rozwój parodontozy.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) oraz bulimia (żarłoczność psychiczna) to zaburzenia łaknienia, które oddziałują na zdrowie całego organizmu, w tym jamy ustnej. Osoby zmagające się z bulimią objadają się, a następnie wywołują wymioty. Pacjenci z anoreksją drastycznie ograniczają ilość spożywanych pokarmów. W przypadku tej choroby również występuje silna chęć usunięcia treści pokarmowych z żołądka.

Kwasy żołądkowe przedostają się do jamy ustnej i cierpią na tym zęby. Dochodzi do erozji szkliwa, a to pierwszy krok do pojawienia się próchnicy, nadwrażliwości i przebarwienia zębów. Do tego dochodzi niedobór witamin (w tym witaminy C, K i D), który może doprowadzić do zapalenia dziąseł.

Skutki uboczne leczenia zaburzeń psychicznych

Bóle głowy, senność, spadek libido czy problemy z koncentracją to nie jedyne skutki uboczne przyjmowania leków antydepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Może pojawić się kserostomia, czyli nadmierna suchość w ustach. Problem ten dotyka około 20% populacji ogólnej – głównie kobiet. Stosowanie niektórych preparatów farmakologicznych potęguje odczucie suchości w jamie ustnej. Niedostateczna ilość produkowanej śliny zaburza homeostazę, prowadzi do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ważne, aby podczas wizyty u stomatologa poinformować go przyjmowanych lekach.

Problem bruksizmu

U osób zmagających się ze stresem, nerwicą, zaburzeniami lękowymi oraz innymi chorobami natury psychicznej często występuje bruksizm, objawiający się silnym zaciskaniem oraz tarciem zębów (szczególnie w nocy). Warto zaznaczyć, że niektóre leki przeciwdepresyjne dodatkowo wzmagają zgrzytanie zębami. Bruksizm powoduje stopniowe ścieranie się zębów, bóle szczęki, a także obniżenie się linii dziąseł. Aby zminimalizować jego negatywne skutki wskazane jest stosowanie specjalnych szyn nakładanych na zęby przed snem.

Cierpisz z powodu bruksizmu? Masz pytania dotyczące chorób jamy ustnej spowodowanych zaburzeniami na tle nerwowym? Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami ENDODENTAL.

Zobacz pozostałe wpisy