Mapa serwisu Kontakt
Blog

Poznaj swoją jamę ustną – warto!

Każdy z nas jest inny. Różnią nas nie tylko wygląd, cechy charakteru, temperament czy poglądy. Z biologicznego punktu widzenia, jesteśmy absolutnie unikatowi. Nawet bliźnięta jednojajowe mają unikalne linie papilarne! A jeśli już mowa o unikatowej charakterystyce, nie sposób pominąć uzębienia. Zanim naukowcy dokonali przełomowego odkrycia „odczytując” kod DNA, w identyfikacji osób tragicznie zmarłych (na skutek wypadku lub morderstwa) pomagały przede wszystkim odciski palców, „panoramy” jamy ustnej, a także wygląd małżowin usznych (choć to mało znany fakt, funkcjonariusze Scotland Yard doskonale wiedzieli, że ludzkie uszy są równie unikatowe, jak linie papilarne i wielokrotnie z wiedzy tej korzystali w praktyce).

Poznaj swoje zęby

Ale… po co? Wiele osób może zastanawiać się nad sensem „studiowania” własnej jamy ustnej. Traktujemy ją często jako narzędzie (bywa, że dosłownie, co bezsprzecznie szkodzi naszym zębom), które owszem – należy wyczyścić, dokonać „przeglądu” co jakiś czas i to by było na tyle. Jednak jeśli poświęcimy nieco czasu na to, by z uwagą przeanalizować nie tylko wygląd naszych zębów, ale też smak czy zapach, jaki czujemy w ustach, możemy błyskawicznie zareagować, gdy zauważymy jakiejkolwiek odstępstwa od normy. Przebarwienia na zębach, zmiana ich kształtu czy wyczucie „chropowatej” powierzchni zębów może sugerować, że zmagamy się z próchnicą lub choćby bruksizmem. Nieświadomi „zgrzytania zębami” przez sen, z pewnością zauważymy różnicę w wyglądzie zębów podczas ich pielęgnacji. A to powinno skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa.

Unikatowa jama ustna

jest nie tylko pierwszą linią obrony przed wirusami i bakteriami, ale także chroni nasze gardło i narządy wewnętrzne. To również dzięki jamie ustnej możemy zorientować się, że w naszym organizmie dzieje się coś złego – brzydki oddech nie zawsze wiąże się bezpośrednio z próchnicą czy choćby grzybicą języka, choć istotnie są to jego najczęstsze przyczyny. Jednak jeśli stomatolog wykluczy próchnicę, choroby przyzębia i grzybicę jamy ustnej, warto skierować swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu. Brzydki zapach z ust może być bowiem objawem:

1. Choroby nerek
2. Cukrzycy
3. Refluksu żołądkowo-przełykowego

Szybka reakcja na zmiany

w jamie ustnej pozwala szybciej dotrzeć do ich źródła i podjęcia odpowiedniego leczenia. Znając swoje zęby, mając „poczucie” tego, jak układa się nasz język, możliwość sprawdzenia językiem tylnych ścian zębów czy wreszcie – wiedząc jak nasza jama ustna „smakuje” i pachnie, szybko jesteśmy w stanie wychwycić różnego rodzaju zmiany. Pamiętajmy też o tym, że znajomość i świadomość odnośnie jamy ustnej, nie powinna przerodzić się w chorobliwe zainteresowanie. Hipochondria jest równie niebezpieczna, jak ignorowanie sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Dlatego też zapoznajmy się z naszą jamą ustną i zwracajmy uwagę na różnego rodzaju zmiany (które zwykle są dość silnie manifestowane, np. wyraźna zmiana oddechu czy smaku), ale też nie przesadzajmy z analizowaniem każdego zęba czy sprawdzeniem koloru języka kilka razy dziennie. Powinniśmy po prostu podchodzić do swojej jamy ustnej z większą świadomością i w sytuacji, w której np. wyczujemy językiem zmiany na powierzchni zęba lub dostrzeżemy utrzymujący się na języku biały nalot, umówmy się na konsultację stomatologiczną. Dzięki temu szybko wyleczymy problem i nie dopuścimy do sytuacji, w której z powodu bagatelizowania zmian, infekcja obejmie również inne narządy.

Zobacz pozostałe wpisy