Mapa serwisu Kontakt
Blog

Mity dotyczące pielęgnacji jamy ustnej

Higiena jamy ustnej obrosła wieloma mitami. W tym artykule podejmujemy temat tych, które mają szczególnie negatywny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. No to zaczynamy!

MIT 1. Po wyszczotkowaniu zębów należy wypłukać jamę ustną wodą

To niezwykle często popełniany błąd w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Wszystkie dobroczynne składniki mineralne zawarte w paście do zębów, wraz z wodą zostają usunięte. Aby lepiej chronić uzębienie przed próchnicą zaleca się wypluwanie resztek pasty oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej zawierającej fluor.

MIT 2. Próchnicę widać gołym okiem

Może się nam wydawać, że skoro na pierwszy rzut oka nie widzimy ciemnych „plamek” na powierzchni zębów, to znaczy, że problem próchnicy nas nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Bardzo często próchnica rozwija się w przestrzeniach międzyzębowych oraz trudno dostępnych zakamarkach jamy ustnej. Dzięki regularnym wizytom u stomatologa jesteśmy w stanie wykryć próchnicę w jej początkowym stadium. Wyleczenie niewielkich ubytków pozwoli nam oszczędzić sobie czasu, bólu oraz pieniędzy, które musielibyśmy wydać na leczenie kanałowe lub ekstrakcję zniszczonego zęba.

MIT 3. Dieta nie ma wpływu na kondycję jamy ustnej

Ma, i to ogromny. Jednym z najpowszechniejszych problemów, często bagatelizowanych przez pacjentów, jest kwasowa erozja szkliwa. Spożywanie w nadmiarze kwaśnych potraw i soków, a także alkoholu, napojów gazowanych, ciastek czy niepozornych suszonych owoców może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia struktury szkliwa. Warto o tym pamiętać i po zjedzeniu słodyczy z bakaliami lub wypiciu oranżady przepłukać usta wodą. (Uwaga: nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnej potrawy).

MIT 4. Im twardsze włosie szczoteczki, tym lepiej

Wiele osób myśli, że twardsze włosie szczoteczki skuteczniej czyści zęby, niż miękkie. Warto jednak pamiętać, iż zbyt twarde sztuczne włókna mogą podrażniać dziąsła, a także niszczyć szkliwo zębów. Nie są więc zalecane pacjentom zmagającym się z nadwrażliwością zębów lub stanem zapalnym dziąseł. Zatem kiedy „twarde szczoteczki” się przydają? Rodzaj włosia powinniśmy dobierać do kondycji uzębienia, wieku, przestrzeganej diety oraz ewentualnych chorób jamy ustnej. Szczoteczki z twardym lub średnio twardym włosiem dedykowane są m.in. palaczom oraz osobom narażonym na powstawanie kamienia nazębnego.

MIT 5. Wybielanie szkodzi zębom

I tak, i nie. Owszem, rozjaśnianie zębów w warunkach domowych, na przykład za pomocą sody oczyszczonej lub popularnych pasków wybielających dostępnych w drogeriach ma negatywny wpływ na kondycję uzębienia. Jednak profesjonale wybielanie przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym przy wykorzystaniu najwyższej jakości preparatów i nowoczesnych urządzeń jest w pełni bezpieczne, a do tego dużo bardziej skuteczne.

Przede wszystkim należy unikach mechanicznego ścierania szkliwa – czy to za pomocą sody, czy też past z drobinkami. Przed wybielaniem zębów należy wykonać podstawowe zabiegi higienizacyjne – usunąć kamień nazębny, pozbyć się osadu z powierzchni zębów, wyleczyć ewentualne ubytki. Przeprowadzenie tak kompleksowego działania możliwe jest wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, dysponującym odpowiednim sprzętem.

Zobacz pozostałe wpisy