Jak unikać próchnicy? Kilka nieoczywistych rad
O tym, że słodycze i nieodpowiednia higiena jamy ustnej sprzyjają rozwojowi próchnicy, wiedzą wszyscy. Zwykle jednak nie wystarczy zrezygnować ze słodkich przekąsek, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem. Wiele czynników ma niekorzystny wpływ na kondycję jamy ustnej. Dziś piszemy o tych mniej oczywistych. Zachęcamy do lektury!
Lubisz sport i siłownię? Zadbaj o zęby!
Jeśli uprawiasz jogging, jesteś stałym bywalcem siłowni lub uwielbiasz pograć w piłkę z kolegami – uważaj na zęby. Wzmożony wysiłek czy też niewłaściwe używanie przyrządów do ćwiczeń może doprowadzić do urazów zębów. To jednak nie jedyne zagrożenia. Dużą popularnością cieszą się napoje izotoniczne oraz energetyczne dla sportowców. Skład tych produktów często pozostawia wiele do życzenia i niestety nie jest obojętny dla naszego uzębienia. Cukry oraz kwasy w nich zawarte prowadzą do erozji szkliwa, a to pierwszy krok do osłabienia zębów, pojawienia się nadwrażliwości, a także zmian próchnicowych. Warto więc ograniczyć spożywanie izotoników lub każdorazowo popijać je naturalną wodą niegazowaną.
Jeśli regularnie chodzisz na basen, również uważaj na zęby. Obecny w wodzie chlor, podobnie jak kwaśne substancje w napojach i słodyczach, zmiękcza szkliwo. Co więcej, może być przyczyną przebarwień. Sport oraz aktywność fizyczna ma mnóstwo zalet, znakomicie poprawia kondycję całego organizmu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u stomatologa.
Ogranicz spożywanie przekąsek podczas oglądania telewizji
Spędzając dużo czasu przed ekranem telewizora lub komputera częściej sięgamy po niezdrowe przekąski i tym samym jesteśmy bardziej narażeni na choroby przyzębia. Problem dotyczy w szczególności dzieci, które podczas oglądania telewizji są w stanie pochłonąć ogromne ilości słodyczy.
Popularną przekąską „do filmu” jest popcorn. Trzeba jednak pamiętać, że drobinki ziaren trudno później usunąć ze szczelin międzyzębowych, a ostre krawędzie popcornu mogą podrażnić dziąsła. Warto więc ograniczyć spożywanie tego rodzaju „kinowych” rarytasów i pamiętać o starannym szczotkowaniu oraz nitkowaniu zębów.
Nie przesadzaj z myciem zębów
Mówiąc o nieodpowiedniej higienie jamy ustnej zwykle mamy na mysli zbyt rzadkie szczotkowanie zębów czy też nieużywanie nici dentystycznej. Tymczasem nadgorliwość w czyszczeniu zębów również może mieć niekorzystne konsekwencje dla zdrowia naszego uzębienia. Do tego dochodzi nieodpowiednia technika szczotkowania. Aby nie uszkodzić szkliwa, należy wykonywać szczoteczką ruchy okrężno-wymiatające w kierunku od linii dziąseł ku zębom. Nie powinniśmy również myć zębów bezpośrednio po spożyciu gazowanych, słodkich i kwaśnych napojów. Pamiętajmy, że nawet drobne uszkodzenie szkliwa może prowadzić do rozwoju próchnicy.
Stosujesz leki przeciwbólowe lub antydepresanty? Chroń zęby!
Pastylki do ssania i słodkie syropy zwykle zawierają dużo cukru, który działa próchnicotwórczo. Warto więc poszukać w aptece bezcukrowych odpowiedników. Niektóre preparaty farmakologiczne mogą sprzyjać chorobom dziąseł (opuchnięcia, zaczerwienienia). Tu konieczne są wizyty u stomatologa i regularne usuwanie kamienia nazębnego. Leki przeciwhistaminowe oraz przeciwdepresyjne mogą natomiast prowadzić do uczucia suchości w ustach. Stosując tego rodzaju preparaty powinniśmy pić duże ilości wody. Warto również od czasu do czasu sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia, która pobudza wydzielanie śliny.