Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?
Pozostajemy jeszcze w temacie szczoteczek, przy czym dzisiaj odpowiemy na pytanie: jak to jest z częstotliwością wymiany szczoteczki do zębów? Czy jej rodzaj wpływa na to, jak często należy kupować nową?
Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne zaleca wymianę szczoteczki raz na 3-4 miesiące (jeśli korzystamy z wersji sonicznej lub elektrycznej, wymiana dotyczy końcówki czyszczącej). Rzeczywiście regularna higiena jamy ustnej sprawia, że włosie szczoteczki zużywa się z upływem czasu i konieczna jest jej wymiana. Licząca rok lub więcej szczoteczka do zębów, nie doczyści ich skutecznie, a mycie bardziej będzie przypominać subtelny masaż, niż prawdziwe czyszczenie.
Dlaczego to takie ważne?
Włosie szczoteczki do zębów ma za zadanie nie tylko dobrze usunąć resztki jedzenia z zębów, ale także – przynajmniej częściowo – z przestrzeni międzyzębowych. Jeśli włosie staje się zbytnio elastyczne, a jego kształt się zmienia, nie tylko nie umyjemy dobrze zębów, ale możemy zapomnieć o czyszczeniu przestrzeni pomiędzy zębami. Szczególnie uczuleni powinni być na to ci, którzy nie są w stanie przemóc się do korzystania z nici dentystycznej. W ich przypadku szczególnie istotne jest to, by włosie szczoteczki było w stanie poradzić sobie przynajmniej częściowo z zadaniem, które zwykle przypada nici dentystycznej.
Czy zdarzają się sytuacje, w których wymiana szczoteczki powinna nastąpić wcześniej?
Tak. Oczywistym jest, że mechaniczne uszkodzenie szczoteczki do zębów dyskwalifikuje ją i nie będzie nadawać się ona do dalszego stosowania. Wiele osób nie wie jednak, że szczoteczkę do zębów należy wymienić także po każdej przebytej infekcji! Bakterie i wirusy, które wywołały u nas chorobę (choćby zapalenie gardła, krtani czy oskrzeli), pozostają na szczoteczce do zębów. Pomimo płukania jej po każdym użyciu pod strumieniem gorącej wody, nie jesteśmy w stanie pozbyć się tych drobnoustrojów. A co za tym idzie, mycie zębów przestaje być higieniczne. Szczoteczkę trzeba też zmienić po powrocie od stomatologa po wyleczeniu próchnicy.
Z powyższych względów nie powinniśmy też korzystać z cudzych szczoteczek do zębów (nawet, jeśli są to szczoteczki naszych najbliższych). W sytuacji, w której np. uszkodzimy własną szczoteczkę, nie sięgajmy po tę, należącą do małżonka czy małżonki (partnera/partnerki), ale jak najszybciej wybierzmy się do drogerii i kupmy nową.
Podpowiedź: generalnie warto mieć przynajmniej jedną szczoteczkę „zapasową”, przechowywaną w nieotwieranym opakowaniu, właśnie na wypadek wspomnianych powyżej sytuacji. Postarajmy się również o zapas końcówek czyszczących, jeśli używamy szczoteczek sonicznych lub elektrycznych.