Higiena jamy ustnej u osób dorosłych
O tym, jak ważne jest dbanie o jamę ustną w każdym wieku, pisaliśmy wielokrotnie. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie zadbać o jamę ustną, a tym samym zabezpieczyć się przed ewentualnym rozwojem chorób przyzębia.
Jak zatem powinna wyglądać codzienna rutyna związana z higieną jam ustnej u osoby dorosłej?
Wybór szczoteczki i prawidłowa technika szczotkowania zębów
Na rynku znaleźć można szeroki wybór szczoteczek do zębów, które są dedykowane dorosłym pacjentom. Różnią się one m.in. twardością włosia, kształtem, sposobem użycia. Zarówno modele elektryczne, jak i manualne w 100% spełnią swe zadanie jeśli będą używane regularnie (co najmniej 2 razy dziennie po dwie minuty) i przy wykorzystaniu odpowiednich technik szczotkowania.
W sklepach i aptekach dostępne są również szczoteczki służące do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, szczoteczki do implantów (ich włosie jest wyjątkowo miękkie), a także te przeznaczone dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Praktycznym rozwiązaniem są modele wyposażone w funkcjonalny skrobak do języka.
Jeśli chodzi o skuteczną technikę mycia zębów, jest ich kilka. Za jedną z najpopularniejszych uznaje się metodę „roll”, zwaną obrotowo-wymiatającą. Na czym polega? Należy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zębów pod kątek 45 stopni, a następnie wykonywać ruchy „wymiatające” przy jednoczesnym „rolowaniu” uchwytu szczoteczki w dłoni.
Myjąc zęby szczoteczką elektryczną trzeba pamiętać, aby dodatkowo nie dociskać główki do powierzchni zębów. Zbyt mocne „szorowanie” uzębienia może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a co za tym idzie nadwrażliwości zębów.
Czyszczenie języka i nitkowanie zębów…
… jest równie ważne, jak samo szczotkowanie. Język to siedlisko bakterii. Szkodliwe drobnoustroje są główną przyczyną białego nalotu, który należy systematycznie usuwać z powierzchni języka – najlepiej tuż po każdym szczotkowaniu zębów. Przyda się zatem specjalny czyścik lub szczoteczka ze skrobakiem.
Ważnym elementem wieczornej rutyny jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, do których bardzo często nie jesteśmy w stanie dotrzeć używając zwykłej szczoteczki. Nitkę należy owinąć na palce wskazujące, a następnie delikatnie włożyć w każdą szczelinę między zębami. Można się zdziwić, jak wiele zanieczyszczeń zostaje na nitce – i to mimo wcześniejszego, zdawałoby się bardzo dokładnego szczotkowania.
Płukanie jamy ustnej – czy jest konieczne?
Stosowanie różnego rodzaju płukanek nie tylko odświeża jamę ustną i przeciwdziała halitozie, ale pełni również kilka innych funkcji. Płyny zawierające w składzie jony potasu oraz związki wapnia i fluoru wspomagają walkę z nadwrażliwością zębów, inne zaś koją krwawiące i podrażnione dziąsła. Popularne są także płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają przebarwieniom zębów, a także preparaty o silnym działaniu antybakteryjnym, obniżające ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych.
Jeśli nie są Państwo pewni, które produkty do pielęgnacji jamy ustnej wybrać, warto poradzić się stomatologa.