Czym grozi zbyt intensywne szczotkowanie zębów?
Dzieciom już od najmłodszych lat wpaja się, żeby porządnie i dokładnie szczotkowały zęby nie krócej niż przez 2 minuty, najlepiej po każdym posiłku. Regularne mycie zębów to podstawa jeśli chcemy utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji przez lata. Podczas każdego szczotkowania usuwamy płytkę nazębną, przebarwienia i inne zanieczyszczenia, w tym bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Czy mycie zębów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej – i to nie tylko przez najmłodszych? Zachęcamy do lektury!
Ciemna strona mycia zębów
Nadgorliwe mycie zębów może mieć negatywny wpływ na stan uzębienia oraz dziąseł. Zdarza się, że mimochodem dociskamy szczoteczkę do powierzchni zębów, bo wierzymy, że dokładniej wyczyścimy każdy zakamarek oraz szybciej usuniemy wszelkie przebarwienia.
Co w szczególności zagraża naszej jamie ustnej?
-
zbyt intensywne szczotkowanie zębów
-
stosowanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem
-
używanie mocno ściernych past wybielających
Jakie mogą być skutki nadgorliwego mycia zębów?
-
Problemy z nadwrażliwością – szczotkując zęby zbyt intensywnie narażamy strukturę szkliwa na trwałe uszkodzenie. Spożywaniu zimnych lub gorących potraw może towarzyszyć silny, przeszywający ból. Erozji szkliwa sprzyja również picie gazowanych, słodko-kwaśnych napojów. Warto pamiętać, że tuż po spożyciu soku z cytrusów nie należy myć zębów!
-
Próchnica – uszkodzona nadmiernym szczotkowaniem powierzchnia zębów z czasem staje się chropowata, co sprzyja „osiadaniu” bakterii odpowiadających za stany zapalne w obrębie jamy ustnej.
-
Podrażnienie dziąseł i choroby przyzębia – zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów sprawia, że włosie nachodzi na dziąsła i nierzadko powoduje ich krwawienie oraz bolesność. Podrażnione zęby oraz dziąsła stają się pożywką dla bakterii, a to pierwszy krok do rozwoju różnego typu infekcji.
-
Cofanie się linii dziąseł – z badań przeprowadzonych przez Bristol Dental School wynika, że aż u 80% badanych w wieku 18-35 lat, którzy na co dzień starannie dbają o zęby, zaobserwowano cofniętą o 2 mm linię dziąseł. Recesja dotyczyła w szczególności zębów przednich. Zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobną przyczyną tego stanu jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów, choć trzeba pamiętać, że problemem może być również nieprawidłowa technika szczotkowania.
Marzysz o pięknym, zdrowym uśmiechu?
Pamiętaj, że nadgorliwe szczotkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Znacznie ważniejsze od stopnia nacisku włosia szczoteczki na zęby jest regularność mycia zębów. Czyść zęby systematycznie, stosuj preparaty dopasowane do potrzeb Twojej jamy ustnej i odwiedzaj stomatologa minimum co 6 miesięcy.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem!