Choroby, które widać na języku
Język to wieloczynnościowy narząd mięśniowy pokryty błoną śluzową. Pełni on kilka zasadniczych funkcji, m.in.:
-
bierze udział w przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmów
-
dzięki niemu odczuwamy smak potraw
-
to ważny narząd w procesie powstawania mowy (artykulacja).
Zdrowy język jest różowy i sprężysty. Zdarza się jednak, że jego wygląd pod wpływem różnych czynników ulega zmianie, pojawia się ból, pieczenie czy też krwawienie. To może być sygnał infekcji lub poważniejszej choroby, z którą zmaga się nasz organizm.
Do najczęstszych schorzeń języka zalicza się:
-
plamy lub owrzodzenia na języku
-
ból i pieczenie
-
opuchnięcie języka
-
zaburzenia odczuwania smaku
-
zaczerwienienie
-
drętwienie.
Wymienione powyżej dolegliwości mogą być objawem rozmaitych chorób, złych nawyków (palenie tytoniu, picie alkoholu) lub urazów mechanicznych. Zdarza się, że za niektóre dolegliwości odpowiadają przyjmowane leki.
Język prawdę powie…
-
Anemia – język u osób z niedokrwistością spowodowaną niskim poziomem żelaza jest bladszy, bardziej gładki, suchy, może piec i boleć.
-
Angina – często towarzyszy jej biały nalot na języku. Z czasem język może przybrać malinowy odcień. Anginie bakteryjnej nierzadko towarzyszy ropne zapalenie gardła i migdałków.
-
Grzybica jamy ustnej – w tym przypadku na języku pojawia się biały nalot, czasem bolesne owrzodzenia. Możemy odczuwać bolesność zmienionej chorobowo śluzówki. Do tego często dochodzą zajady oraz nieprzyjemny zapach z ust.
-
Leukoplakia – na języku i całej błonie śluzowej jamy ustnej widoczne są białe plamy (początkowo w kształcie charakterystycznych smug). Przyczyną tego schorzenia może być palenie tytoniu, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego czy też niedobory witaminy A oraz żelaza.
-
Niedobór witaminy B12 – język staje się wyjątkowo gładki; może swędzieć lub/i piec; tym dolegliwościom towarzyszą często utrata smaku, owrzodzenia w kącikach ust.
W związku z pandemią koronawirusa, lekarze z kilku europejskich placówek medycznych (m.in. w Madrycie i Londynie) zaobserwowali u wielu pacjentów chorych na covid-19 wyraźne zmiany na języku. Tzw. „covidowy język” jest opuchnięty, pokryty krostkami i przebarwieniami, nierzadko pojawiają się również owrzodzenia.
Jeśli zauważyliśmy u siebie niepokojącą zmianę na języku, warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą.