Ból podczas gryzienia – z czym się może wiązać?
Ząb boli podczas gryzienia, a „gołym” okiem nie widać żadnych niepokojących zmian na jego powierzchni? Przyczyn takiego stanu może być kilka. W tym artykule zajmiemy się niektórymi z nich. Owocnej lektury!
Ból spowodowany głęboką próchnicą
Zdarza się, że ząb psuje się od środka. Na pierwszy rzut oka nie widać żadnych plam próchnicowych, ale wewnątrz bakterie na tyle zdążyły się zadomowić, że stan zapalny objął miazgę – mocno unerwioną tkankę, bardzo czułą na dotyk. W rezultacie każde nagryzienie pokarmu wiąże się z silnym, ostrym bólem. W takiej sytuacji pomóc może tylko wizyta u lekarza dentysty. Stomatolog dokładnie oczyści ząb i założy wypełnienie (stałe lub opatrunek).
W przypadku gdy doszło do ostrego zapalenia miazgi konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje gabinet Endodental, umożliwia sprawne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego zabiegu endodontycznego – skutecznie i bezboleśnie.
Zdarza się, że ból przy gryzieniu spowodowany jest ostrym zakażeniem, któremu towarzyszy ropień i bolesny obrzęk wokół korzeni zębowych. Wówczas jak najszybciej należy udać się do dentysty.
Problem z wypełnieniem
Czasami ból przy gryzieniu dotyczy zęba „świeżo” leczonego. Przyczyną może być niedopasowanie plomby, w tym zbyt wysokie wypełnienie, przez które dochodzi do przeciążenia w zgryzie. Wówczas wystarczy poprawić (ewentualnie wymienić) wadliwą plombę.
Gdy ząb leczony kanałowo boli
Co jest tego przyczyną? Ostry ból zęba przy nagryzaniu może oznaczać, że kanały zostały niedokładnie oczyszczone i pozostawiona chora miazga daje o sobie znać. Zatem jeśli ból zęba utrzymuje się dłużej niż dwa dni po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego, należy skonsultować się ze stomatologiem.
Dysfunkcja narządu żucia
To kolejny czynnik, który może skutkować bólem zęba (lub zębów) podczas rozdrabniania pokarmów. Narząd żucia to początkowy fragment układu pokarmowego. Połączony jest ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Cała ta struktura powinna działać jak dobrze naoliwiony mechanizm. Jeśli podczas jedzenia odczuwamy dyskomfort, ból zęba, nietypowe „trzaski”, należy umówić się na wizytę u dentysty.
Objawy dysfunkcji narządu żucia:
-
ból przy nagryzaniu
-
napięcie mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych
-
charakterystyczne dźwięki podczas gryzienia lub ziewania
W każdym z wyżej wymienionych przypadków warto udać się po pomoc do stomatologa. Lekarz określi źródło bólu i przedstawi optymalny plan leczenia. Mają Państwo pytania? Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.