Mapa serwisu Kontakt
Blog

Trenujesz? Zadbaj o zęby!

Sport to zdrowie – trudno się z tym nie zgodzić. Dlaczego więc wielu sportowców narzeka na złą kondycję swoich zębów? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań związanych ze zdrowiem uzębienia u osób uprawiających różne dyscypliny sportowe. Jak bardzo zwykły trening może zaszkodzić zębom? Zachęcamy do lektury!

Kolarze, biegacze oraz lekkoatleci często skarżą się na choroby jamy ustnej. Wśród nich przoduje próchnica, nierzadko bardzo rozległa, a także związana z nią erozja szkliwa. Z badań wynika, że na kiepską kondycję zębów u sportowców wpływają dwa czynniki:

  • oddychanie przez usta podczas treningu

  • picie dużej ilości napojów izotonicznych i energetycznych.

Nieprawidłowy oddech to problem wielu miłośników sportu – nie tylko początkujących. Tymczasem wyuczenie się nawyku oddychania przez nos ma wiele zalet. W chłodne dni przepuszczamy do płuc ogrzane i oczyszczone powietrze, zmniejszając przy okazji ryzyko pojawienia się nadwrażliwości zębów oraz infekcji gardła.

Oddychając przez usta może dojść do przesuszenia śluzówki. Niedobór śliny ma niekorzystny wpływ na kondycję naszych zębów. Przyspiesza erozję szkliwa, a w połączeniu z napojami izotonicznymi i energetycznymi prowadzi do wzmożonego rozwoju próchnicy. Warto również pamiętać, że oddychanie przez usta znacznie zmniejsza wydajność organizmu podczas treningu, sprawia, że szybciej czujemy się zmęczeni.

Cudowny eliksir

Napoje energetyczne i popularne „izotoniki” zawierają spore ilości cukru i sodu. Dodatkowo są to produkty o wysokiej kwasowości, która nie jest obojętna dla zdrowia naszych zębów. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z faktu, że „energetyki” mogą być w takim samym stopniu szkodliwe dla naszego uzębienia, jak zwykłe słodzone napoje gazowane.

Częste sięganie po napoje sportowe i energetyczne może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie jamy ustnej (zwłaszcza, gdy podczas wzmożonego wysiłku oddychamy przez usta). Skład tych produktów ma niekorzystny wpływ na kondycję uzębienia. Może prowadzić do:

  • przesuszenia błon śluzowych jamy ustnej

  • erozji szkliwa spowodowanej ekspozycją zębów na działanie kwasów zawartych w tych produktach

  • nadwrażliwości zębów

  • rozwoju próchnicy.

Recepta na zdrowie

Zarówno zawodowi sportowcy, jak i osoby, które nieregularnie czerpią przyjemność z aktywności fizycznej, powinni wypracować w sobie nawyk oddychania przez nos, a także ograniczyć spożywanie napojów izotonicznych oraz energetyków. Czym je zastąpić? Podczas długiego treningu odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Warto jednak sięgać po zdrowe produkty, najlepiej takie, które przygotowujemy sobie sami. Może to być woda mineralna z dodatkiem cytryny lub limonki. Sodę zastąpi nam odrobina nieprzetworzonej soli, a cukier i słodziki – ksylitol. Ten ostatni ma wiele zalet: jest naturalny, mniej kaloryczny, korzystnie oddziałuje na mikroflorę jelitową i działa przeciwpróchniczo. Zatem jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do picia słodkich napojów podczas biegu lub jazdy na rowerze, ksylitol będzie doskonałą alternatywą dla cukru.

Zobacz pozostałe wpisy