Mapa serwisu Kontakt
Blog

Leczenie ortodontyczne – co warto wiedzieć?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Stosuje się ją w celach estetycznych, jak i zdrowotnych. Pozwala skorygować nieprawidłowości zębowe, które stanowią potencjalny czynnik ryzyka związany z chorobami zębów i całej jamy ustnej, wzmożoną próchnicą, zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, a także wadą wymowy. Mimo że aparat ortodontyczny na zębach rozmówcy nikogo już nie dziwi (z roku na rok liczba Pacjentów poddających się leczeniu ortodontycznemu wzrasta), to wciąż jednak noszenie aparatu obrosło w wiele mitów. W tym artykule przedstawiamy tylko niektóre z nich.

Korekta zgryzu nie sprawdzi się u osób dorosłych – MIT

Prawdą jest, że im szybciej zaczniemy korygować wady zgryzu, tym lepiej. Niemniej noszenie aparatu ortodontycznego przez osoby dorosłe może być równie efektywne. Nie ma zatem żadnych ograniczeń wiekowych, aby móc podjąć leczenie ortodontyczne u specjalisty.

Krzywe zęby to wyłącznie defekt estetyczny – MIT

Jak wspomnieliśmy we wstępie, nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu. Może utrudniać dokładne oczyszczanie jamy ustnej, narażać nas na różne choroby przyzębia, powodować problemy z rozdrabnianiem pokarmów, a nawet negatywnie oddziaływać na staw skroniowo-żuchwowy.

Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny przestrzegać diety – PRAWDA

Nie mamy tu na myśli restrykcyjnego przestrzegania diety i odmawiania sobie ulubionych potraw. Zaleca się, aby w czasie leczenia ortodontycznego unikać twardych i kleistych produktów spożywczych (np. orzechy, ciągnące się toffi, gumy do żucia). Warto również zrezygnować ze słodyczy – zwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów.

W trakcie leczenia ortodontycznego należy starannie czyścić zęby i dziąsła – PRAWDA

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu jest szczególnie ważna. Resztki jedzenia łatwiej gromadzą się w zakamarkach aparatu i mogą być przyczyną próchnicy. Należy dokładnie szczotkować i nitkować zęby po posiłku. Warto zaopatrzyć się w akcesoria dedykowane osobom noszącym aparat ortodontyczny, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej.

Noszenie aparatu ortodontycznego sprawia duży ból – MIT

Pacjenci w ciągu około dwóch pierwszych tygodni od założenia aparatu mogą odczuwać pewien dyskomfort. Kluczową rolę odgrywa tu okres adaptacji. Gdy Pacjent przyzwyczai się do aparatu na zębach, nie będzie odczuwał żadnych przykrych dolegliwości. Występowanie ewentualnych niedogodności może pojawiać się tuż po wizytach kontrolnych, niemniej szybko one mijają.

Idealnie równe zęby już po roku noszenia aparatu ortodontycznego – MIT/PRAWDA

Efekty leczenia ortodontycznego to kwestia indywidualna. Rzeczywiście po upływie około roku widoczne są korzystne zmiany, jednak nie każdemu okres 12 miesięcy daje gwarancję idealnie równych zębów. Dlatego leczenie ortodontyczne trwa na ogół ok. 1,5-3 lata. Znaczenie ma specyfika nieprawidłowości zgryzowych, a także to, czy Pacjent przestrzega wszystkich zaleceń lekarza.

Aparat ortodontyczny może być zupełnie niewidoczny – PRAWDA

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia ortodontycznego, cały proces przebiega komfortowo i jest jak najmniej inwazyjny. Na rynku znaleźć można szeroki wybór aparatów, które są zupełnie albo niemal niewidoczne gołym okiem. Warto zapytać specjalistę o różne rozwiązania i wybrać najlepsze dla siebie.

Zobacz pozostałe wpisy