Mapa serwisu Kontakt
Blog

Kamień nazębny – co mu sprzyja?

Z kamieniem nazębnym zmaga się większość Pacjentów. Powstaje on z płytki nazębnej. Ta natomiast tworzy się na zębach zaledwie kilka godzin po szczotkowaniu. Nieusuwana płytka nazębna twardnieje w procesie mineralizacji. Tak powstały kamień nie tylko niekorzystnie wpływa na wygląd naszych zębów, ale może być przyczyną chorób w obrębie jamy ustnej.

Kamień nazębny mocno przylega do szkliwa i – w odróżnieniu od miękkiej płytki nazębnej – nie sposób go usunąć np. podczas szczotkowania zębów. Z czego się składa? Głównie z resztek pożywienia, bakterii, związków wapnia i białka, czy też z substancji zawartych w ślinie. Kamień nazębny przyspiesza powstawanie próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Nierzadko jest przyczyną nieświeżego oddechu (halitoza). Może nawet doprowadzić do utraty zębów.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, kamień nazębny to powszechny problem, z którym styka się wiele osób. U jednych kamień odkłada się stosunkowo szybko, a u innych znacznie wolniej. Dlaczego tak się dzieje? Czas, w jakim tworzy się kamień na zębach, to kwestia indywidualna. W znacznej mierze zależy od naszych codziennych nawyków.

Odkładanie się kamienia nazębnego ma związek z:

  • dietą i używkami

  • higieną jamy ustnej

  • uwarunkowaniami genetycznymi.

Mając na względzie powyższe, możemy dokładnie wskazać, jakie czynniki sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego. Są to m.in.:

  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, to podstawa. Należy myć zęby starannie i dokładnie, uwzględniając każdy zakamarek. Zdarza się, że u osób z wadami zgryzu kamień odkłada się szybciej – nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku często wiąże się z niemożnością usunięcia płytki nazębnej z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Warto więc sięgać nie tylko po szczoteczkę i pastę, ale także po nić dentystyczną, płyn do płukania jamy ustnej oraz irygator. Osobom, które mają problem z szybszym odkładaniem się kamienia nazębnego zaleca się stosowanie specjalnych past do zębów, które zawierają m.in. chlorheksydynę.

  • złe nawyki żywieniowe

Gromadzeniu się kamienia na zębach sprzyjają w szczególności węglowodany oraz palenie tytoniu. Zdrową alternatywą dla słodkich przekąsek i używek będą świeże owoce oraz warzywa. Chrupka marchewka, jabłko, rzodkiewka czy seler naciowy pomogą usunąć płytkę nazębną.

  • unikanie wizyt u stomatologa

Kamień nazębny należy usuwać 2 razy do roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Niestety, nie ma możliwości pozbycia się go w warunkach domowych. Konieczne jest wykonanie bezbolesnego zabiegu skalingu, który polega na rozbijaniu osadu ultradźwiękami. Pomocne może się okazać również piaskowanie, czyli usuwanie pozostałych po skalingu drobin kamienia nazębnego.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w gabinecie Endodental!

Zobacz pozostałe wpisy