Mapa serwisu Kontakt
Blog

Jak sobie radzić ze strachem przed dentystą?

Nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości mogą skutkować dentofobią. Czym ona jest i jak jej przeciwdziałać? Zachęcamy do lektury!

Dentofobia jako (nie)oswojony lęk

Wiele osób, zwłaszcza starszych, kojarzy wizytę u dentysty z siermiężnym gabinetem, nieskutecznym znieczuleniem oraz nieznośnym bólem podczas leczenia. W czasach PRL-u przychodnie stomatologiczne były na ogół kiepsko wyposażone. Oszczędzano na środkach znieczulających oraz przyrządach stomatologicznych. O wielu świetnych wynalazkach dentystycznych tamtego okresu (które na Zachodzie powszechnie wykorzystywano) w polskich gabinetach można było tylko pomarzyć. Taki obraz stomatologii musiał wywrzeć piętno na ówczesnych pacjentach, którzy po dziś dzień z niechęcią wspominają wizyty u dentysty.

Objawy dentofobii

Do najczęściej spotykanych objawów dentofobii zalicza się stany lękowe o różnym nasileniu, nadmierną potliwość, ból brzucha, podwyższone ciśnienie, bezsenność, brak apetytu, przyspieszoną akcję serca, a czasami nawet omdlenia.

Młodsze pokolenie znacznie lepiej radzi sobie z dentofobią. Nowoczesne technologie, ogromna wiedza lekarzy dentystów, a także komfortowe, w pełni wyposażone gabinety budzą zaufanie pacjentów. Leczenie przebiega bezboleśnie i sprawnie. Nierzadko zabieg endodontyczny wykonywany jest podczas jednej wizyty.

Dentofobia w „spadku” po rodzicach

Warto pamiętać, że zupełnie nieświadomie możemy wywołać lęk przed wizytą u dentysty u swojego dziecka. Rodzice, którzy unikają dentysty i otwarcie mówią o strachu przed stomatologicznym wiertłem wywołują w dzieciach niepotrzebny stres. W rezultacie maluchy mogą odbierać wizytę u stomatologa jako coś nieprzyjemnego lub wręcz szkodliwego.

Nawet jeśli posiadamy złe wspomnienia z fotela stomatologicznego, unikajmy rozmów na ten temat z naszymi dziećmi. Większość pacjentów, którzy cierpią z powodu dentofobii, po wizycie u dentysty przyznaje, że odczuwany niepokój okazał się zupełnie nieuzasadniony.

Jak zatem zniwelować lęk przed dentystą? Oto kilka sprawdzonych metod:

  • rozmowa lekarza z Pacjentem – nie od dziś wiadomo, że rozmowa na rozmaite tematy działa na Pacjenta kojąco; pozwala się odprężyć i zapomnieć o paraliżującym strachu przed leczeniem

  • odpowiedni wybór gabinetu – przyjazny gabinet to taki, który oferuje fachową pomoc każdemu Pacjentowi; jest czysty, schludny i elegancki, wyposażony w nowoczesny sprzęt

  • przed wizytą u dentysty warto posłuchać ulubionej muzyki, poczytać książkę, pójść na spacer lub zrelaksować się na basenie

  • po wizycie można zafundować sobie „nagrodę”: wypad do kina, spotkanie z przyjaciółmi czy pyszną kolację

  • nie powinniśmy rozmawiać o planowanej wizycie u stomatologa z osobami, które również cierpią z powodu paraliżującego strachu przed dentystą.

W niektórych przypadkach dentofobia jest na tyle silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie nawet kilka dni (a nawet tygodni) przed pójściem do gabinetu. Trzeba pamiętać, że dentofobia nie jest powodem do wstydu. Warto o niej porozmawiać ze stomatologiem albo psychoterapeutą.

Zobacz pozostałe wpisy