Mapa serwisu Kontakt
Blog

Jak najlepiej dbać o dziąsła?

Dbając o zęby często zapominamy o dziąsłach. Tymczasem nawet drobne zdawałoby się zaniedbanie, może doprowadzić do poważniejszych schorzeń dziąseł i całej jamy ustnej. Ogromną rolę w zapobieganiu chorób przyzębia odgrywają rutynowe wizyty u stomatologa. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń, dzięki którym na dłużej zachowamy piękny, zdrowy uśmiech.

Najczęstsze objawy chorób dziąseł:

  • krwawienie, zaczerwienienie, obrzęk dziąseł

  • bolesność i wrażliwość dziąseł na dotyk

  • odsłonięcie szyjek zębowych

  • nieprzyjemny zapach z ust

  • rozchwianie/wypadanie zębów

W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie dbać o dziąsła każdego dnia. Zatem zaczynamy!

  1. Odpowiednia higiena jamy ustnej

Ważne jest nie tylko staranne mycie zębów i przestrzeni międzyzębowych, ale także regularne sięganie po nić dentystyczną oraz płyny do płukania ust. Usuwają one resztki pokarmowe, hamując rozwój bakterii i odświeżając całą jamę ustną. W efekcie dziąsła są znacznie mniej narażone na pojawienie się stanów zapalnych.

Należy również dopasować odpowiednią szczoteczkę do zębów – najlepiej taką o niezbyt twardym włosiu, które mogłoby ranić śluzówkę. Borykając się z krwawiącymi i opuchniętymi dziąsłami dobrze jest zrezygnować z past wybielających posiadających substancje ścierne. W zamian warto zaopatrzyć się w pastę o działaniu ściągającym, na przykład na bazie ziół, która ukoi ból i zabezpieczy dziąsła przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów.

  1. Usuwanie kamienia nazębnego

Często zapominamy, że kamień gromadzący się na zębach, będący pożywką dla bakterii, stanowi jedną z głównych przyczyn chorób dziąseł i może prowadzić do parodontozy. Ważne jest zatem usuwanie kamienia nazębnego co 6 miesięcy. W ten sposób zapobiegniemy halitozie oraz wielu poważnym schorzeniom jamy ustnej.

  1. Wyeliminowanie nałogów

Nie da się ukryć, że zarówno tytoń, jak i alkohol mają niekorzystny wpływ na kondycję zdrowotną dziąseł i całej jamy ustnej. Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby przyzębia, w tym parodontozę. Alkohol pity regularnie wysusza śluzówkę, a mała ilość śliny sprzyja rozwojowi bakterii. W przypadku jednoczesnego uzależnienia od tytoniu oraz napojów alkoholowych wzrasta kilkunastokrotnie ryzyko raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.

  1. Zdrowa dieta

Zbilansowana dieta bogata w witaminy oraz składniki odżywcze diametralnie wpływa na kondycję całego organizmu, w tym zębów i dziąseł. Kluczową rolę odgrywa witamina C, która przyspiesza gojenie się ran, a także przeciwdziała nawracającym infekcjom dziąseł. Warto również wspomnieć, że regularne sięganie po produkty spożywcze bogate w witaminę D hamuje rozwój parodontozy.

Zobacz pozostałe wpisy