Mapa serwisu Kontakt
Blog

Fakty i mity o wybielaniu zębów

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Piękny biały uśmiech dodaje pewności siebie i pozwala poradzić sobie z zaniżoną samooceną. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Czy warto stosować „domowe” metody wybielania? Czy taki zabieg można przeprowadzić u kobiety w ciąży? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Profesjonalne wybielanie zębów niszczy szkliwo – MIT

Zabieg przeprowadzony w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym nie niszczy szkliwa. Co prawda po jego wykonaniu może pojawić się delikatna tkliwość zębów, która jest krótkotrwała i nie oznacza, że zęby zostały w jakiś sposób uszkodzone. Co innego, jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów w warunkach domowych, z wykorzystaniem nie do końca sprawdzonych preparatów wybielających. Wówczas (na przykład poprzez niewłaściwą aplikację środka) może dojść nie tylko do osłabienia szkliwa, ale także do podrażnienia dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.

Wybielanie zębów można przeprowadzić u każdego Pacjenta – MIT

Wybielanie zębów nie jest zalecane kobietom w ciąży, dzieciom, a także osobom zmagającym się z nadwrażliwością zębów.

Przed zabiegiem wybielania zębów należy usunąć kamień nazębny i wyleczyć próchnicę – FAKT

Usunięcie kamienia i wyleczenie zębów oraz stanów zapalnych jamy ustnej jest konieczne, jeśli chcemy przeprowadzić zabieg wybielania. Wówczas substancje aktywne zawarte w preparacie wybielającym dokładnie „otulą” powierzchnię zębów i nie spowodują podrażnień.

Nie należy wybielać zębów zbyt często – FAKT

Wykonywanie profesjonalnego zabiegu wybielania częściej niż raz do roku nie jest wskazane. Warto w tym miejscu podkreślić, że efekt wybielenia zwykle utrzymuje się przez 1-2 lata, dlatego nie ma potrzeby przeprowadzania zabiegu kilka razy w roku.

Po wykonanym zabiegu wskazane jest przestrzeganie odpowiedniej diety – FAKT

Mowa o tzw. „białej” diecie, dzięki której minimalizujemy ryzyko przebarwienia zębów tuż po ich wybieleniu. Zaleca się, aby przez kilka dni po zabiegu unikać takich produktów, jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane, owoce i przetwory (z jagód, borówek, wiśni, porzeczek), niektóre warzywa (m.in. marchew, pomidor, szpinak), niektóre przyprawy (np. curry, kurkuma, papryka). Należy również zrezygnować z palenia papierosów. Jeśli natomiast najdzie nas nieodparta ochota na herbatę lub kawę, wypijmy napój przez słomkę.

Można wybielić zęby raz na zawsze – MIT

Niestety, nawet profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie sprawi, że do końca życia będziemy cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uzębieniem. Niemniej zabieg przeprowadzony u dentysty to najskuteczniejsza metoda wybielania zębów, która – w porównaniu z pastami lub paskami wybielającymi do zębów – daje najlepsze rezultaty, utrzymujące się przez wiele miesięcy.

Nie można wybielać zębów martwych – MIT

Prawidłowo przeprowadzone wybielanie zębów martwych jest nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.

Niektórych zębów nie da się wybielić – FAKT

Zdarza się, że efekt wybielenia zębów nie jest dla Pacjenta w pełni satysfakcjonujący. W grę wchodzą tutaj czynniki genetyczne (naturalnie ciemniejszy odcień zębów), a także wypełnienia zębowe, które są oporne na działanie substancji wybielających.

Mają Państwo pytania dotyczące wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym Endodental? Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem!

Zobacz pozostałe wpisy