Mapa serwisu Kontakt
Blog

Dwa czynniki, które rujnują nasze zęby

Zapewne nikogo nie zaskoczy fakt, że niewłaściwa dieta oraz zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej to czynniki mające niekorzystny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Czy wystarczy zatem nie jeść słodyczy i regularnie szczotkować zęby, aby cieszyć się pięknym uśmiechem? Niestety sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Jadłospis i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej

Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także kiedy i w jakich ilościach. Słodki batonik po śniadaniu nie spowoduje próchnicy, jeśli po jego spożyciu dokładnie oczyścimy zęby i przestrzenie międzyzębowe. Niestety, bardzo często słodkie przekąski towarzyszą nam podczas pracy. Ciastka, „energetyki” czy fast foody kupowane w drodze do lub z biura powinny być traktowane nie tylko jako bomba kaloryczna, ale także jako poważne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. W codziennym pośpiechu, kiedy jesteśmy w trasie, spieszymy się na spotkanie, albo gonią nas terminy zapominamy o podstawowych zaleceniach higienicznych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji zębów.

Właściwa dieta to nie wszystko

Wiele osób zapomina, że wyeliminowanie z diety cukrów nie wystarczy, by cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata. Warto również wziąć pod lupę pokarmy i napoje zawierające kwasy. Niejednokrotnie są to produkty bogate w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, dlatego nie należy ich eliminować z diety.

Dlaczego jest to tak ważne?

Artykuły spożywcze posiadające w składzie kwasy organiczne zmiękczają szkliwo, przez co zęby stają się słabsze i bardziej podatne na działanie bakterii, które z kolei prowadzą do rozwoju próchnicy. Ważne zalecenie: bezpośrednio po spożyciu kwaśnego produktu (owocu, warzywa, soku) nie należy myć zębów, aby dodatkowo nie uszkodzić osłabionej już struktury szkliwa. Przed wyszczotkowaniem zębów dobrze jest odczekać kilkadziesiąt minut.

Czego powinniśmy unikać?

  • słodyczy zawierających cukry proste

  • napojów gazowanych, słodzonych „izotoników”, „energetyków” i soków owocowych

  • produktów alkoholowych, które zawierają cukry i kwasy

Kilka słów o higienie jamy ustnej

Systematyczność oraz sposób oczyszczania zębów pełnią istotną rolę w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego, przebarwień, próchnicy i wielu innych schorzeń stomatologicznych, które często bagatelizujemy. Ważne jest nie tylko regularne mycie zębów, ale także usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych, miejsc tuż przy linii dziąseł oraz innych trudno dostępnych zakamarków w obrębie jamy ustnej. Tu bez wątpienia przyda się porządna szczoteczka, nić dentystyczna i płyny do płukania ust.

Warto pamiętać, że stomatolog zawsze służy radą w zakresie prawidłowych metod czyszczenia zębów. Nawet jeśli jesteśmy w kwiecie wieku, ale nie mamy pewności, czy nasza technika szczotkowania jest prawidłowa, poprośmy stomatologa o fachowy instruktaż.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, zespół Endodental jest do Waszej dyspozycji!

Zobacz pozostałe wpisy