Mapa serwisu Kontakt
Blog

Co potrafią stomatolodzy?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Przeciętny Pacjent powie na przykład: stomatolog wyleczy próchnicę, wyrwie zęba, będzie leczyć kanałowo, zauważy stany zapalne jamy ustnej. Ale tak naprawdę, wiedza i spostrzegawczość stomatologów jest zdecydowanie większa.

Diagnozy stomatologów

Dla wielu może wydać się to niemal nierealne, ale dobrze wykwalifikowany stomatolog jest w stanie podczas badania kontrolnego wykryć choćby:

  • zapalenie zatok (które może być przyczyną bólu zęba!);

  • cukrzycę (która, według badań, nawet trzykrotnie zwiększa występowanie chorób przyzębia);

  • zaburzenia odżywiania (zwłaszcza bulimia „objawia” się w jamie ustnej – erozja szkliwa czy nadżerki lub owrzodzenia występujące w obrębie śluzówki, mogą wskazywać na tę właśnie chorobę);

To sporo, prawda? Ale na tym nie koniec!

Stan dróg oddechowych i ciąża

również mogą wyjść na jaw w czasie wizyty właśnie u stomatologa! Sygnałem, że coś złego dzieje się w płucach lub oskrzelach, jest najczęściej nieprzyjemny zapach – po wykluczeniu ropnia w jamie ustnej, stomatolog może zalecić nam kontakt z internistą i sprawdzenie stanu naszych dolnych dróg oddechowych.

Stomatologowi nie umknie także… ciąża! Jakim cudem jest w stanie ją rozpoznać? Obserwując dziąsła. U kobiety w ciąży zwiększa się aktywność estrogenu i progesteronu, w wyniku czego pojawia się przerost dziąseł lub zapalenie dziąseł. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli podejrzewamy ciążę, pierwsze kroki należy skierować do gabinetu stomatologicznego. Jednak żadna kobieta nie powinna być zaskoczona, jeśli podczas wizyty kontrolnej u stomatologa usłyszy pytanie „Czy przypadkiem nie jest pani w ciąży?”.

Stomatologia to wyjątkowa dziedzina medycyny

Dobry stomatolog, dzięki swojemu wykształceniu, doświadczeniu i poszerzaniu wiedzy, jest lekarzem, któremu nie umkną problemy spoza jego najważniejszej strefy działania (jaką jest oczywiście jama ustna). Dlatego tak ważne jest, by znaleźć stomatologa godnego zaufania i leczyć się u niego konsekwentnie – przez lata. Dzięki temu lepiej pozna on ogólny stan naszego zdrowia |
i będzie w stanie jeszcze szybciej wychwycić niepokojące go sygnały.

Zobacz pozostałe wpisy