Mapa serwisu Kontakt
Blog

Ciekawostki stomatologiczne

Z jakimi stomatologicznymi bolączkami zmagali się królowie i możnowładcy? Jakie owoce warto jeść, aby cieszyć się dobrą kondycją jamy ustnej? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule!

Królowie i ich problemy z zębami

Podagra to nie jedyna przypadłość władców tego świata. Równie często cierpieli oni z powodu chorób jamy ustnej. Gdy nieznośny ból zęba nie dawał spać, gotowi byli poddać się najdziwniejszym kuracjom leczniczym. Dla przykładu, dziadek króla Zygmunta III Wazy – Gustaw – leczył bolące zęby tarzając się w złotych dukatach. W tamtym czasie wierzono, że metale mają korzystny wpływ na zdrowie organizmu.

Z powodu próchnicy cierpiała również królowa Elżbieta I. Medycy zalecili jej usunięcie chorego zęba, lecz władczyni nie dała się namówić. Wówczas londyński biskup John Aylmer, w celu zachęcenia Elżbiety do zabiegu, dał sobie wyrwać (prawdopodobnie chorego) zęba. Nie wiadomo jednak, czy tak wielkie poświęcenie wywarło wrażenie na królowej.

Chore zęby przysporzyły wielu problemów Ludwikowi XIV. W roku 1685 usunięto mu całe górne uzębienie. Zdaniem niektórych historyków, cierpienie towarzyszące zabiegowi ekstrakcji przyczyniło się do uchylenia przez króla edyktu, w myśl którego Francuzi mogli cieszyć się wolnością wyznania. Podjęcie tej niezbyt trafnej decyzji stało się przyczyną represji wobec mniejszości religijnych.

Braki w uzębieniu George’a Washington’a

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych mając zaledwie 22 lata borykał się z poważnymi chorobami jamy ustnej. W krótkim czasie stracił zęby i był zmuszony nosić mało wygodne protezy z kości słoniowej, złota oraz ludzkich i zwierzęcych zębów. Sprężynujący „sprzęt” stomatologiczny był nie tylko niekomfortowy w użytkowaniu (zdarzało się, że proteza sama „wyskakiwała” z jamy ustnej), ale także powodował obrzęki dziąseł i inne stomatologiczne dolegliwości.

Niepozorny popcorn i jego wpływ na zęby

Spożywanie popcornu niszczy zęby. W trakcie jedzenia twardych ziaren na powierzchni uzębienia mogą pojawić się drobne uszkodzenia szkliwa. Co więcej, łupinki popcornu, które trafią w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, stają się pożywką dla bakterii. Mogą również podrażniać dziąsło powodując stany zapalne. Warto o tym pamiętać!

Miód zdrowy dla zębów?

Nie da się ukryć, że słodki miód zawierający glukozę oraz fruktozę nie jest przyjacielem naszych zębów. Co innego miód manuka, który ma w składzie niezwykle cenną substancję – metyloglioksal. Ten naturalny antybiotyk wykazuje działanie przeciwpróchnicze i przeciwzapalne.

Owoce przeciwdziałające nowotworom

Mowa o borówkach amerykańskich, jeżynach oraz papai. Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Hong Kongu wynika, że owoce te zawierają związki lupeolu, zapobiegające rozwojowi komórek nowotworowych w obrębie jamy ustnej. Badania wciąż są w fazie początkowej, jednak dają nadzieję na przyszłość.

Zobacz pozostałe wpisy