Mapa serwisu Kontakt
Blog

Ciąża a wizyty u stomatologa

W podświadomości wielu z nas, wciąż krążą nieprawdziwe skojarzenia dotyczące zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych u kobiet w ciąży. Warto zatem przyjrzeć się najpopularniejszym mitom na ten temat i podkreślić, jak istotne dla przyszłej Mamy jest kompleksowe dbanie o jamę ustną.

Fałszywe przeświadczenia

O tym, że kobiety w ciąży powinny unikać stomatologa jak ognia, mówi się na szczęście coraz mniej. Ale nadal usłyszeć można, że na przykład:

  • wykonywanie panoramy jamy ustnej jest szkodliwe;

  • znieczulenie w trakcie leczenia zębów może szkodzić dziecku;

  • usuwanie zębów jest niebezpieczne.

Mało tego! Niektórzy twierdzą, że płód pozbawia matkę takich ilości wapnia, że mogą zacząć wypadać jej zęby.

Wszystkie powyższe stwierdzenia możemy włożyć między bajki. RTG jamy ustnej najlepiej jest istotnie wykonywać po zakończeniu dziewiątego tygodnia ciąży, jednak współczesna technologia nie powinna wywoływać strachu przed takim prześwietleniem, a wręcz przeciwnie. Jest ono obecnie znacznie bezpieczniejsze, niż choćby dekadę temu. Co więcej, stomatolog nie będzie domagał się wykonania RTG, jeśli nie uzna tego za absolutną konieczność.

Podobnie jest ze znieczuleniami. Współczesne substancje znieczulające, aplikowane przed zabiegami, są zarówno skuteczniejsze, jak i mniej szkodliwe niż niegdyś. A jeśli przyszła mama pojawia się w gabinecie stomatologicznym z kilkoma ubytkami, które chce wyleczyć podczas jednej wizyty, lepiej skorzystać z możliwości znieczulenia, niż cierpieć.

Czego faktycznie należy unikać?

Kobieta w ciąży nie powinna przede wszystkim wykonywać zabiegów stomatologii estetycznej. Wybielanie zębów może spokojnie poczekać, aż dziecko przyjdzie na świat. I to w zasadzie… tyle. Większe ryzyko ponosi kobieta w ciąży, która unika leczenia jamy ustnej – znajdujące się w niej bakterie mogą realnie wpłynąć na negatywny rozwój noszonego przez nią malucha. Tak samo, jak istotne jest prawidłowe odżywianie w ciąży czy regularne kontrole ginekologiczne, tak samo ważne jest kontrolowanie stanu jamy ustnej i podejmowanie jak najszybszego leczenia, gdy jest taka konieczność. Warto zatem raz na zawsze zapomnieć o „dobrych radach” mówiących, że kobieta w ciąży absolutnie nie powinna przestępować progu gabinetu stomatologicznego. Jest bowiem wręcz przeciwnie!

Zobacz pozostałe wpisy