Mapa serwisu Kontakt
Blog

Senior u stomatologa

Jakie są najczęstsze schorzenia jamy ustnej u osób starszych? Pacjenci w podeszłym wieku znacznie częściej skarżą się na gorszą kondycję zębów i dziąseł. Ma to związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu, ale nie tylko. Jakie czynniki związane z wiekiem mogą być przyczyną chorób jamy ustnej?

  • ograniczone umiejętności manualne – osoby starsze bardzo często nie są w stanie dostatecznie zadbać o zęby (trudniej im sprawnie posługiwać się szczoteczką manualną, jak i nicią dentystyczną), co może doprowadzić do pojawienia się próchnicy oraz stanów zapalnych błony śluzowej

  • choroby przewlekłe, przyjmowanie niektórych leków, chemio- i radioterapia, to kolejne czynniki, który mogą osłabiać kondycję zdrowotną jamy ustnej

  • niedobory witamin wynikające m.in. z niewłaściwej diety

  • zaburzenia na tle nerwowym i psychicznym

  • stan hormonalny w okresie menopauzy (dla przykładu: kobiety w wieku 50-60 lat znacznie częściej zmagają się z osteoporozą, która ma duży wpływ na kondycję zębów)

  • stosowanie zużytych i niedopasowanych protez zębowych

Z jakimi chorobami jamy ustnej zmagają się osoby starsze?

Są to między innymi:

  • Kserostomia (suchość jamy ustnej) – mniejsze wydzielanie śliny może mieć związek m.in. z terapią wielolekową, paleniem tytoniu, niedoborem witamin z grupy B. Pieczenie oraz suchość w ustach bywa bardzo uciążliwe. W niektórych przypadkach może nawet utrudniać mówienie oraz spożywanie posiłków. Co więcej, kserostomia nierzadko pociąga za sobą szereg innych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, w tym stany zapalne błony śluzowej, wzmożoną próchnicę.
  • Zespół palących ust – uczucie pieczenia czy też drętwienia błony śluzowej jamy ustnej to schorzenie, z którym zmaga się wiele osób starszych. Dolegliwość najbardziej doskwiera wieczorem, zwykle przed zaśnięciem, jednak jest to kwestia indywidualna. Przyczyną zespołu palących ust może być infekcja Candida albicans, niewłaściwie wykonana proteza, zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, kserostomia, cukrzyca, choroby układu pokarmowego, stosowanie niektórych antybiotyków.
  • Kandydoza, czyli grzybica jamy ustnej – chorobę wywołują grzyby ze szczepu Candida, które bytują w zakamarkach protez zębowych. Przyczyną kandydozy mogą być również niedobory żelaza, zaburzenia odporności, cukrzyca, niedokrwistość, choroby nowotworowe, a także stosowanie niektórych leków. Kandydoza najczęściej występuje u kobiet w podeszłym wieku, stosujących uzupełnienia protetyczne, które pozostawione na całą noc wzmagają rozwój szkodliwych mikroorganizmów.
  • Zapalenie zanikowe błony śluzowej jamy ustnej – zazwyczaj towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym (nieprawidłowe żywienie, zaburzone wydzielanie śliny, menopauza, cukrzyca, niedobory witamin, a także przyczyny miejscowe, na przykład zakażenie paciorkowcem lub gronkowcem). Schorzenie może się objawiać bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem języka.

U każdego wraz z wiekiem zachodzi szereg zmian w obrębie jamy ustnej i całego organizmu. Naturalny proces starzenia się może być przyczyną wielu schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Aby móc cieszyć się zdrowym uzębieniem bez względu na wiek, osoby starsze powinny być objęte profesjonalną opieką stomatologiczną. Mają Państwo pytania? Zachęcamy do kontaktu z zespołem Endodental!

Zobacz pozostałe wpisy