Czy piaskowanie może zastąpić nitkowanie?
Nitkowanie zębów to czynność, która jest jedną z podstaw dbania o higienę jamy ustnej. Jednak niechęć wobec nitkowania wśród wielu osób, przeważa nad korzyściami wynikających z tego zabiegu. Dlaczego? Odpowiedzi są różne. Niektórzy twierdzą, że jest to zbyt czasochłonne, inni, że zbyt skomplikowane, dla jeszcze innych jest to po prostu nieprzyjemne. Takie osoby często próbują iść na kompromis i zamiast codziennego nitkowania, wybierają zabieg piaskowania, wykonywanego w gabinecie stomatologicznym. Czy taki kompromis ma jednak sens?
Piaskowanie zębów we współczesnej stomatologii
Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny wykonywany w gabinetach stomatologicznych, mający na celu usunięcie osadów i przebarwień z powierzchni zębów. Procedura ta polega na aplikacji strumienia mieszaniny wody, powietrza i specjalnego proszku (tzw. piasku) na powierzchnię zębów, co skutecznie usuwa nagromadzone zanieczyszczenia. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a jego efektem są czystsze i jaśniejsze zęby. To jednak nie wszystko. W czasie piaskowania, czyszczone są także przestrzenie międzyzębowe, a zgromadzone w nich resztki pokarmowe, są usuwane. Powoduje to u wielu osób wrażenie dodatkowej przestrzeni między zębami, do której nie są przyzwyczajone. „Dziwne” uczucie w jamie ustnej towarzyszy im przynajmniej przez dobę po przeprowadzonym zabiegu.
Wskazania do piaskowania zębów
Piaskowanie jest szczególnie zalecane dla osób, u których na zębach gromadzą się osady spowodowane spożywaniem barwiących napojów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino, a także dla palaczy. Zabieg ten jest również wykonywany przed niektórymi procedurami stomatologicznymi, takimi jak wybielanie zębów, zakładanie aparatów ortodontycznych czy pracami protetycznymi. Regularne piaskowanie, zalecane co 6–12 miesięcy, pomaga w utrzymaniu estetyki i zdrowia jamy ustnej. Wśród tych zaleceń próżno jednak szukać „czyszczenia przestrzeni międzyzębowych”…
Nitkowanie zębów – codzienna higiena jamy ustnej
Nitkowanie zębów to codzienna praktyka polegająca na usuwaniu resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych, do których nie dociera szczoteczka. Regularne stosowanie nici dentystycznej zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, próchnicy oraz chorobom dziąseł. Prawidłowe nitkowanie wymaga delikatnego wprowadzenia nici między zęby i przesuwania jej wzdłuż powierzchni zęba, co pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia.
Piaskowanie a nitkowanie – różnice i zależności
Piaskowanie i nitkowanie zębów pełnią różne funkcje w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Piaskowanie to profesjonalny zabieg wykonywany przez specjalistę, mający na celu usunięcie powierzchniowych osadów i przebarwień. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to wyłącznie efekt dodatkowy zabiegu, a nie cel sam w sobie. Dodatkowo zabieg przeprowadza się nie częściej, niż raz na 6 miesięcy.
Nitkowanie natomiast to codzienna praktyka, która pozwala na usunięcie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc między zębami. Regularne nitkowanie jest niezbędne dla zapobiegania chorobom przyzębia i utrzymania zdrowia jamy ustnej.
Stanowisko stomatologów
Stomatolodzy zgodnie podkreślają, że piaskowanie nie może zastąpić codziennego nitkowania. Piaskowanie jest uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej, ale nie eliminuje konieczności regularnego stosowania nici dentystycznej. Zaniedbanie nitkowania prowadzi do gromadzenia się płytki bakteryjnej w przestrzeniach międzyzębowych, co może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak próchnica czy choroby dziąseł.
Podczas gdy piaskowanie zębów jest skutecznym zabiegiem usuwającym powierzchniowe osady i przebarwienia, przy okazji czyszcząc przestrzenie międzyzębowe, nie zastąpi ono codziennego nitkowania. Pozostaje ono nieodzownym elementem codziennej higieny jamy ustnej, niezbędnym do utrzymania zdrowia zębów i dziąseł. Dlatego też, dla kompleksowej ochrony jamy ustnej, zaleca się łączenie obu praktyk – regularnego nitkowania oraz okresowego piaskowania zębów.